Kuzey Kore'nin nükleer sorunu görüşmelerine ara verildi

  • Giriş : 22.03.2007 / 00:00:00

Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunla ilgili Pekin'de yapılan çok uluslu görüşmelere ara verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kuzey Kore'nin tavırlarıyla bir kilitlenen bir devam eden görüşmeler, altıncı turda yine Kuzey Kore'nin ''ABD'nin dondurduğu paranın eline geçmesi'' şartı dolayısıyla ileriki bir tarihe ertelendi.
6'lı Görüşmeler olarak da adlandırılan görüşmelerin 6. turunda bugün 6 ülkenin heyetleri ikili görüşmeler gerçekleştirdi ve başlangıç eylemlerinin hayata geçirilmesiyle ilgili somut önlemler ve ileriki aşamada atılacak adımları ele aldı. Kuzey Kore heyeti Başkanı Kim Kye Gwan, bugünkü görüşmelere katılmadan ülkesine geri döndü. Rusya heyeti Başkanı Alexander Losyukov'un da ülkesini ziyaret edecek Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao için hazırlık yapmak üzere bugün Moskova'ya döneceği bildirildi.
-DONDURULAN 25 MİLYON DOLAR TRANSFER EDİLEMİYOR-
ABD'nin kara para aklama ve sahte para suçlamalarıyla kara listeye aldığı ve merkezi Çin'in Makau bölgesinde bulunan özel Banco Delta Asia'ki 19 ay önce dondurduğu 25 milyon doları serbest bıraktığını açıklamasının ardından görüşmelere pazartesi günü başlanmıştı. Ancak bu para bir türlü Çin Bankası'na çeşitli teknik nedenlerden dolayı transfer edilemiyor. Çin Bankası'nın parayı transfer konusunda tereddütlü yaklaştığı belirtiliyor.
Güney Kore haber ajansı Yonhap, Makau bankasındaki paranın sahiplerinin teyit etmede güçlükler yaşandığını ve bu paranın, çoğunun Kuzey Kore'ye ait Zokwang Trading Co. Şirketine ait olan 50 hesaba ait olduğunu bildirdi.
-25 MİLYON DOLAR SEMBOLİK-
Bu arada Pekin Halk Üniversitesi'nden uzman Shi Yinhong ise 25 milyon doların Kuzey Kore için sembolik bir anlam taşıdığını ve bunu öne sürerek psikolojik bir zafer kazanmak istediğini öne sürdü. ABD, Kuzey Kore'nin dondurulan hesaplardaki 25 milyon doları, Kuzey Kore Dış Ticaret Bankası'nın Çin Bankası'nın Pekin şubesindeki hesabına nakledilmesini önerdiğini belirtmişti.
Görüşmelere ABD, Japonya, Çin, Rusya, Güney ve Kuzey Kore ve Japonya'nın temsilcileri katılıyor.
13 şubat'ta yapılan görüşmelerin 5. turunda kabul edilen ortak belgeye göre Kuzey Kore, enerji ve yardım karşılığında nükleer silahlarda kullanılan ve plütonyumun üretildiği Yongbyon'daki nükleer tesisini 60 gün içinde kapatma sözü vermişti. Kuzey Kore'nin 9 Ekim 2006'da denediği nükleer füzenin ardından uluslararası toplum buna büyük tepki göstermiş ve Birleşmiş Milletler bu ülkeye ambargo uygulamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious