Kuzey Kore'ye bir uyarı daha!

  • Giriş : 28.04.2007 / 00:00:00

ABD Başkanı George Bush ile Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Washington yakınlarındaki Camp David'de bulunan devlet konuk evinde bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Görüşmede, Kuzey Kore'nin nükleer programını görüşen Bush ile Abe, Pyongyang yönetimine, nükleer programıyla ilgili taahütünü yerine getirmemesi halinde ağır cezaya çarptırılacağı uyarısında bulundular.

Abe, ''sabrımızın sonu var'' diyen Bush'a, ''Eğer Kuzey Kore verdiği sözleri yerine getirmezse baskımız artacaktır'' diyerek destek verdi.

Pyongyang yönetimi, Güney Kore, Japonya, ABD, Rusya ve Çin temsilcileriyle şubat ve nisan ayında yapılan toplantıda, eleştirilere neden olan nükleer reaktörünü 14 Nisan'a kadar kapatacağı sözü vermişti.

Abe ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Irak'taki Amerikan askerlerinin 1 Ekim'den itibaren çekilmesini öngören tasarının Senato tarafından onaylanması konusuna değinen Bush, veto hakkını kullanacağını söyledi.

Bush, Kongre üyelerini, askerlerin geri dönüşüne dair bir takvim içermeyecek yeni bir yasa tasarısını görüşmek üzere Beyaz Saray'a davet etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious