Kuzey Kore'ye tepki!

  • Giriş : 03.10.2006 / 00:00:00

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı Amerikan tehditlerine karşı gelecekte nükleer deneme gerçekleştireceğini duyurması, ilgili ülkeler tarafından tepkiyle karşılandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Açıklamanın ardından Güney Kore güvenlik yetkilileri olağanüstü toplandı. Güney Kore Devlet Başkanı Roh Moo-hyun'un sözcüsü Yoon Tae-young, ulusal güvenlik toplantısının sonuçlarının yakın zamanda açıklanacağını bildirdi. Güney Kore'nin Yonhap haber ajansı Savunma Bakanı Yoon Kwang-ung'un her türlü sıcak gelişmeye karşı yüksek alarm seviyesinde olmaları talimatını verdi.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe Pyongyang'ın nükleer deneme yapmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Abe, Japonya'nın da yer aldığı Kuzeydoğu Asya'yı çok fazla etkileyecek bu harekete uluslararası toplumun sert bir karşılık vermesi gerektiğini ifade etti. Abe, Kuzey Kore'nin nükleer deneme yapacağından şüphe duymadığını da sözlerine ekledi.

İngiltere hükümet ise Kuzey Kore'nin nükleer denemesinin çok provakatif bir eylem olacağını ve bunun Pyonyang rejimi için çok ciddi sonuçlar doğurma riski taşıdığını bildirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Kore nükleer probleminin diplomatik yollarla çözülmesi gerektiğini vurgulayarak, Pyongyang yönetimine itidal çağrısı yaptı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack da, Kuzey Kore'nin nükleer silah denemesinin Asya ve tüm dünyada barış ve istikrara kabul edilemez bir tehdit oluşturacağını söyledi. McCormack, bu yöndeki bir girişimin Pyongyang'ı daha da izole edeceğini söyledi.

Pyongyang hükümeti, ABD'nin nükleer savaş tehditleri ve baskılarına karşı caydırıcılığı sağlamak için nükleer denemeye mecbur kaldıklarını vurgulamıştı. Kuzey Kore'nin resmî haber ajansında bugün yer alan açıklamada, nükleer silahlara sahip olmalarının Kore yarımadasında barış ve istikrarın korunması açısından gerekli olduğu ifade edilmişti. K. Kore Dışişleri Bakanlığı, atom bombasını ilk kullanan ülkenin hiçbir zaman kendileri olmayacağını ve Kore yarımadası ile tüm dünyanın nükleer silahlardan arındırılmasını da desteklediklerini bildirmişti.

Pyongyang hükümeti 2005 yılında nükleer silahlara sahip olduğunu duyurmuş, fakat bu iddiasını doğrulayacak bir deneme gerçekleştirmemişti. Komünist Kuzey Kore'nin en az 6 atom bombası yapabilecek malzemeye sahip olduğu tahmin ediliyor. Kuzey Kore, Temmuz ayında da füze denemesi yaparak bölgede gerilime neden olmuştu.

Kuzey Kore, nükleer programı üzerindeki altılı görüşmelere 2005 yılının Kasım ayına kadar devam etmişti. Çin, Japonya, Rusya, ABD ile Güney ve Kuzey Kore'nin katıldığı görüşmeler; ABD'nin Pyongyang'a ekonomik yaptırım uygulaması nedeniyle kesilmişti.

Britain said on Tuesday it would view any North Korean nuclear missile test as "a highly provocative act with serious consequences for the DPRK (North Korea)".

"It would raise tensions in an already tense region and have repercussions internationally," a Foreign Office spokesman said in response to Pyongyang's announcement that it would conduct a nuclear test at some point in the future.

"The UK believes the six-party talks continue to represent the best mechansism for progress towards the denuclearisation of the Korean pensiula and for bringing the DPRK into the international community," the spokesman said.

The six-party talks, involving the two Koreas, China, Japan, Russia and the United States, are aimed at resolving the stand-off over North Korea's nuclear ambitions. They have been stalled since November

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious