Kuzey küre 45 derece ile yanıyor

  • Giriş : 04.08.2006 / 00:00:00

Yoğun nem nedeniyle 45 derece hissedilen sıcaklar nedeniyle özellikle New York’ta yaşam durma noktasına geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

KUZEY yarım kürede özellikle Avrupa ve ABD’nin kuzeydoğusu aşırı sıcaklarla boğuşurken, baharı bekleyen güney yarı küredeki Güney Afrika beklenmedik şekilde yağan kar, buz ve soğukla mücadele ediyor. Güney Afrika gazetelerine göre, ülkenin en büyük kenti Johannesburg ile birçok kent merkezi karla kaplanırken, Sutherland bölgesinin Karoo kenti son 20 yılın en yoğun kar yağışıyla karşı karşıya kaldı ve kentte karın yüksekliği 30 santime ulaştı. Baharın geleceğine inanan Güney Afrikalılar beklenmedik şekilde kış koşullarıyla mücadele etmek zorunda kalırken, kötü hava koşullarının hafta sonuna dek sürmesi bekleniyor.

AMERİKA KAVRULUYOR

ABD’yi etkisi altına alan sıcak hava dalgası özellikle ülkenin kuzeydoğusundaki Washington ve New York kentlerinde etkili oluyor. Gündüz saatlerinde sıcaklığın 39 dereceye kadar çıktığını ancak yüksek nem nedeniyle hissedilen sıcaklığın 45 dereceye eşit olduğunu söyleyen meteoroloji uzmanları, her iki kentin sakinlerine zorunlu olmadıkça gündüz saatlerinde sokağa çıkmamalarını tavsiye ediyor. Yükselen sıcaklıklardan ötürü klima kullanımının artmasıyla enerji hatlarının aşırı yüklenmesinden ve elektrik kesintilerinin yaşanmasından endişe eden yetkililer, halkı enerji tasarrufuna çağırıyor. Meteoroloji uzmanları ABD’nin kuzeydoğusunu etkileyen aşırı sıcakların iki gün daha süreceğini ve Pazar gününden itibaren hava sıcaklığının normal seviyesine gerileyeceğini belirtiyor.

SIRA TÜRKİYE’DE

Türkiye de Akdeniz üzerinden gelen sıcak hava dalgasının etkisi altına giriyor. Halen mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları 6 ile 8 derece daha artacak. Özellikle hafta sonu Türkiye genelinde aşırı sıcak bir hava etkili olacak. Marmara, Ege ve İç Anadolu’da sıcaklığın gölgede 38-39 dereceye çıkması bekleniyor. Aynı günlerde rüzgarın hafif ve lodostan esmesi bunaltıcılığı daha da artıracak. Marmara, Ege ve Akdeniz kıyılarında sıcaklığın yer yer 45 derece ve üzerinde hissedilmesi bekleniyor. Sıcaklığın Karadeniz’de 35 dereceye, Güneydoğu’da ise gölgede 45 dereceye kadar çıkması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious