Kuzey kutbu ada oldu!

Kuzey kutbu ada oldu!.14258
  • Giriş : 02.09.2008 / 15:36:00

Buzullar ilk kez aynı anda eridi ve kuzey kutbu ada oldu. İşte fotoğrafları;

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kuzeybatı ve kuzeydoğu geçitlerindeki buzulların erimesi üzerine Kuzey Kutbu, insanlık tarihinde ilk kez ada oldu.

Uydudan çekilen fotoğraflar, kuzey kutbunun ana kara ile bağlantısını oluşturan Kuzeybatı ve Kuzeydoğu geçitlerinin eridiğini gösteriyor. Kuzey kutbu böylece çevresinde deniz taşıtlarıyla tur atılabilecek duruma geldi.

Bu deniz yollarının açılması, binlerce millik yolları kısalan gemicilik şirketlerinin işine geliyor. Ancak bilim adamlarına göre bu olay küresel ısınmaya katkıda bulunarak gezegenimizin göreceği hasarı artıracak.

125 YILDIR AYNI ANDA ERİDİ

NASA'nın yayınladığı bu fotoğraflar, Atlas ve Pasifik okyanuslarını birleştiren buzulların 125 bin yıldır ilk kez aynı anda eriyerek açıldığını gösteriyor. 2005'te Rusya tarafındaki Kuzeydoğu geçidi erimiş ancak Kanada tarafındaki geçit kapalı kalmıştı. Geçen yıl ise bunun tam tersi olmuştu. Birkaç gün önce çekilen bu uydu fotoğrafları, Kuzeybatı geçidinin geçen hafta sonu açıldığını, birkaç gün sonra da Kuzeydoğu geçidinin eridiğini gösteriyor.

BÖYLEYDİ BÖYLE OLDU
1979'da çekilen bu fotoğrafta pembe bir kütle halindeki buz tabakası Kanada (solda) ve Rusya (solda) ile birleşiyordu.

2008'deki fotoğrafta kutup buzulunu bu iki ülkeye bağlayan geçitler erimiş ve kutup dört tarafı sularla çevrili hale gelmiş.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*