Kuzeyde Irak bayrağı yasaklandı

  • Giriş : 01.09.2006 / 00:00:00

IKDP lideri Mesut Barzani, Kürt bölgesi sınırları içindeki resmi dairelerde Baas rejimini temsil ettiği gerekçesiyle Irak bayrağı kullanılmasını yasakladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kararın, Irak'ın kuzeyindeki federal Kürt hükümetinin merkezi hükümetten bağımsız bir devlet kurma tartışmalarının canlandığı bir dönemde alınması dikkat çekti.
Mesut Barzani yaklaşık 20 gün önce Amerika'nın Sesi radyosuna yaptığı açıklamada, Irak'taki son duruma ilişkin olarak ülkede şu andakinden daha güçlü bir hükümet kurulamayacağını belirtmiş ve Irak'ın geleceği için en temel çözümün federasyon, konfederasyon ya da bölünme olduğunu savunmuştu.

Merkezi yönetim ile bağlarını koparma adımlarını atmaya devam eden Barzani dün bir genelge yayınlayarak, mevcut Irak bayrağının Kürt bölgesi sınırları içinde kullanılmaması talimatını verdi. Kararda resmi kuruluşlarda sadece yerel Kürt bölgesinin bayrağının kullanılması emrediliyor. Siyasi partiler ise isterlerse yerel yönetimin bayrağı yanında Irak bayrağı kullanabilecek. Ancak bu bayrak 1958 devrimi ile Irak'ın başına geçen General Abdulkerim Kasım dönemindeki bayrak olacak. Bütün kamu kurum ve kuruluşlara gönderilen 2006/60 sayılı genelgeye göre resmi törenlerde de bu bayrak tercih edilecek.

14 Temmuz 1958'de askerî bir darbeyle Irak yönetiminin başına geçen ve krallığı yıkarak cumhuriyeti ilan eden Devlet Başkanı Abdulkerim Kasım döneminde kullanılan bayrağın devrik lider Saddam Hüseyin'in Baas rejimini temsil etmediği için tercih edildiği belirtiliyor.

Barzani Saddam dönemi izlerini silmek adına mevcut Irak bayrağını yasaklayarak General Kasım dönemi bayrağını tercih ederken, Abdulkerim Kasım 1958'de yönetime geldikten sonra Kürtlerin de içinde bulunduğu muhalif grupların üzerine gitmiş, askeri operasyonlar düzenlemişti. Darbeden sonra ise Mesut Barzani'nin sürgündeki babası Molla Mustafa Barzani'nin Sovyetler Birliği'nden Irak'a dönmesini sağlayan da Abdulkerim Kasım idi. Abdulkerim Kasım Kürtlerin Irak'ın kuzeyinde "özerk"lik yolunda önünü açan lider olarak da biliniyor.

Irak'ın 2003 yılında ABD tarafından işgal edilmesinin ardından kuzeydeki kontrolü daha da artıran Kürt liderler Mesut Barzani ile Irak Cumhurbaşkanlığını yürüten Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) Başkanı Celal Talabani geçtiğimiz mayıs ayında ellerindeki iki yerel yönetimi, tek bir hükümet çatısı altında birleştirmişlerdi. Erbil'deki bölge parlamentosu, Mesut Barzani'nin lideri olduğu Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) yetkilisi Neçirvan Barzani'nin hazırladığı kabineye onay vermişti. Böylece Irak'ın kuzeyinde IKYB ve IKDP arasındaki 10 yıllık mücadele ve ikili yönetim yönetim sona ermiş, Barzani kontrolündeki Erbil ile Talabani denetimindeki Süleymaniye ilk kez ortak bir yapıda birleşmişti. Mesud Barzani iki hafta önce de, IKDP ve IKYB'ye bağlı peşmerge birliklerinin düzenli askerî birlikler haline getirilmesi için çalışmaların başlatılması emrini vermişti.

Bölgedeki doğal kaynakların denetimini elinde bulunduran yerel Kürt yönetimi, Bağdat'tan bağımsız adım atarak, bölgede petrol arama ve çıkarma faaliyetleri için de geçtiğimiz aylarda yabancı şirketlerle anlaşmıştı. Yerel hükümetin Başbakanı Neçirvan Barzani de, geçen yıl yaptığı açıklamada Kürtlerin yaşadığı bölgelerde çıkarılan petrolün denetim ve gelirinin tamamen Kürt halkına ait olduğunu söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious