Kuzu: TBMM 'çatal vıttık' oldu

Kuzu: TBMM 'çatal vıttık' oldu.9562
  • Giriş : 23.10.2008 / 10:27:00
  • Güncelleme : 23.10.2008 / 10:30:40

Gerekçeye farklı bir tepki geldi.. Burhan Kuzu mahkemeyi Kayseri yöresinden bir oyunuyla eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türban gerekçesine belki de en ilginç tepki Burhan Kuzu'dan geldi. Kuzu Kayseri yöresinde oynanan bir oyundan yıla çıkarak, "TBMM çatal vıttık oldu" dedi.

Peki anlama geliyor bu ifade? Kuzu onu da şöyle anlatıyor: "Oyuncu elini kaldırır, teslim olurdukıpırdayacak yerim kalmadı"

Meclis'te hemen her siyasi kanattan karara ilişkin değerlendirme ve tepkiler gelirken, en ilginç yorumu yapan TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AKP İstanbul milletvekili Kuzu, şunları söyledi:

“Biz küçükken Kayseri'de bir oyun oynardık. Dokurca oyunu. Oyuncuların elinde taşları olurdu. Yere çizilen kutucukların içine taşları sırayla koyardık. Üç taşı yan yana gelen oyuncu oyunu kazanırdı. Bu oyunun bir noktasında oyunculardan biri köşeye sıkışırdı. Yani mattan bir önceki hamle gibi. Bir taş sonra oyunu kaybetme noktasına gelip, tam köşeye sıkışmasına 'çatal vıttık' derdik.

Çatal vıttık olunca, oyuncu elini kaldırır, teslim olurdu bir nevi. Yani köşeye sıkıştım oyunu taşımı hangi kareye koyarsam koyayım, oyunu yitireceğim, kıpırdayacak yerim kalmadı anlamına gelirdi. Şimdi mahkemenin bu kararı ile TBMM çatal vıttık oldu.”

Kuzu, mahkemenin gerekçeli kararının 'tümüyle yanlış' olduğunu ancak elbetteki uygulanacağını söyledi. Bu anayasa değişikliğinin mahkeme tarafından anlaşılamadığını da ileri süren Kuzu, “Bundan sonra yapılacak bir şey yok. Hiçbir adım atılamaz. Çatal vıttık oldu, yani…” dedi.

INTERNETHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*