L.A Times'tan sözde soykırım yorumu

  • Giriş : 04.02.2007 / 00:00:00

Los Angeles Times gazetesinin bugünkü başyazısında sözde Ermeni soykırımı tanıyan yasa tasarısının bu kez 'geçme şansı' bulunduğunu yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gazete bununla birlikte, Türkiye'nin ABD için dışlanamayacak kadar değerli bir müttefik olduğu yorumunda bulundu.

L.A Times gazetesi, 1. Dünya Savaşı sırasında yaşanan olayların Ermenilere yönelik 'soykırım' olarak nitelendirilmesi yönündeki yasa tasarısının, bu görüşe daha sıcak bakan Demokratların çoğunluğu ele geçirdiği Kongre'de kabul edilebileceğini öne sürdü. Gazete, Temsilciler Meclisi'nin yeni başkanı Nancy Pelosi'nin bu tasarının onaylanmasına özel bir ilgi gösterdiğini yazdı. Hrant Dink cinayetiyle Ermeni iddialarını reddeden Ankara'nın politikalarını değiştirmesi yönünde baskı altında kaldığı iddia edilen yazıda, tasarının kabul edilmesi için uygun şartların oluştuğu yorumu yapıldı.

ABD Başkanı George Bush'un 2000 yılındaki seçim kampanyasında kullanmaya söz verdiği 'soykırım' kelimesini sarf etmemesinin şaşırtıcı ya da tuhaf olmadığını yazan L.A Times, şu ifadeleri kullandı: "Ankara dikkate değer bir diplomatik etkiye sahip. Türkiye, kongre kararlarıyla dışlanamayacak kadar değerli bir müttefik. Bununla birlikte ABD; politik kararlar yerine -özellikle soykırım gibi ağır bir konuda- gerçekleri tercih etmek için en uygun şartlara sahip. Eğer olmasını engellemek istedikleriniz hakkında dobra dobra konuşmaya korkuyursanız, ikna edici biçimde 'bir daha asla' demeniz zor"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious