L.Angeles yöresinden türküler!

L.Angeles yöresinden türküler!.7598
  • Giriş : 25.07.2006 / 00:00:00

Âşık Veysel Uluslararası Âşıklar Bayramı önceki gün sona ererken festivalin en renkli siması Los Angeleslı Âşık Nyof Tyson oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Aşık Veysel Uluslararası Âşıklar Bayramı sona erdi. Festivale Türki Cumhuriyetlerden katılan âşıklar, dinleyenlere renkli dakikalar yaşattı. Farklı coğrafyalardan gelen aşıkların, ülkelerindeki âşıklık geleneği ile ilgili bilgi verdiği festivalde en dikkat çeken isim ise şenliğe Amerika'nın Los Angels kentinden katılan Âşık Nyof Tyson oldu. Kaliforniya Güzel Sanatlar Akademisi Klasik Bas Bölümü mezunu olan Tyson Kızılderili ve Afrika kökenli.

KENDİ KENDİNE ÖĞRENDİ

Hint müziğine duyduğu ilgi nedeniyle 1973 yılında Hindistan'a gitmek üzere çıktığı yolculuğunda Türkiye'ye uğrayan ozan, Âşık Veysel'in ölümü nedeniyle ülkenin gündeminde olduğunu farkedip, kim olduğunu araştırmış. Veysel'in müziği karşısında büyülenen Tyson, Hindistan'a gitmekten vazgeçip ülkesine elinde bir bağlama ve Veysel'in kasetleriyle dönmüş. Kasetleri dinleyerek kendi kendine bağlama öğrenen Tyson, İsveç'te Okay Temiz, Zülfü Livaneli ve Ahmet Hajdi Tekbilek'le tanışmış. Bu sanatçılardan Türk Halk Müziği'nin inceliklerini kavrayan Tyson, "En çok Zülfü'den türkü öğrendim" diyor.

1980 yılında Türkiye'de iki yıl kalan Los Angelesli Âşık Tyson, 12 seneden sonra ilk kez bu yıl ülkemize geldiğini söylüyor. Ozanın, Türk saz şairleri ve 13. yüzyıl ezgilerinin yer aldığı 'Timeless Songs' isimli bir albümü bulunuyor.

TÜRKÜLER BLUES GİBİ

Festivalde Dostum Dostum, Kara Toprak ve Ötme Bülbül Ötme türkülerini Türkçe ve İngilizce olarak yorumlayan Tyson, Âşık Veysel'in Seyir Vaktinde, Pir Sultan Abdal'ın Dostun Gülü Nefesi türkülerinin kendini çok duygulandırdığını ve bu türküleri bıkmadan dinlediğini anlatıyor. Türk Halk Müziği'nin felsefesinden çok etkilendiğini söyleyen Nyof Tayson, türkülerin altyapısının blues müzikle çok benzeştiğini belirtiyor. Uluslararası Âşık Veysel Âşıklar Bayramı biterken hafızalarda kalacak görüntülerin başında hiç şüphesiz Los Angels'li Âşık Tyson'un sazıyla söylediği türküler olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious