Ladin, 11 Eylül öncesi yeni imajıyla gündemde

Ladin, 11 Eylül öncesi yeni imajıyla gündemde.5407
  • Giriş : 08.09.2007 / 13:37:00
  • Güncelleme : 31.08.2016 / 23:17:37

El Kaide lideri Usame Bin Ladin 11 Eylül öncesi yine video görüntüsü ile gündeme geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Yeni video kayıdında Ladin, Amerika'ya yönelik herhangi bir tehditte bulunmaz iken ABD basını terör örgütü liderinin yeni imajını konuşuyor.


11 Eylül'ün 6. yılı anma etkinliklerine hazırlanan Amerika, Bin Ladin'in yeni video kaydının televizyonlarda yayınlanması ile gündemin ilk sırasına oturdu. Ladin, son video kaydında Amerika'ya yönelik tehdit ve atak hazırlığı içinde olduklarına yönelik bir açıklama yapmaz iken sakalındaki akların siyahlaştığı ve kısaldığı gözlendi.

Perşembe günü Usame Bin Ladin görüntüsünün kendilerine ulaştığını belirten ABD İç Güvenlik Bakanlığı (Department of Homeland Security) görüntü üzerinde çalışma yaptıklarını açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Ladin'in 2004 yılından bu zamana kadar en uzun görüntü kaydının son yayınlanan videosu olduğu ifade edildi. Ayrıca açıklama da Ladin'in bir yıldan fazla süredir de herhangi bir video kaydının yayınlanmadığına dikkat çekildi.

Bakanlık yetkilileri video kaydında ABD yönelik bir tehdit ifade eden açıklamanın bulunmamasına rağmen videokaseti üzerinde dikkatle inceleme başlattıkları bilgisini verdi. Yine aynı bakanlık yetkilileri video kaydının 11 Eylül'ün 6. yılı etkinliklerinden önce piyasaya sürülme nedenini, anma törenlerini gölgelemek olarak değerlendirdi.

Ladin'in son video görüntülerinin ilk olarak El-Kaide'nin yayın organı olarak görülen Al-Sahab web sitesinde yayınlandı. ABD medyasındaki haberlere göre, Al-Sabah web sitesinde video kaydının yayınlanmasından üç gün öncesinden kesetin anonsunun yapıldığı dile getirildi.

Amerikan medyası son video görüntülerinde Bin Ladin'in ak düşmüş sakalının yerine boyandığını ileri sürdüğü siyah sakalının imaj değişikliği olarak yorumladı. ABD'de kimi terör uzmanları 11 Eylül öncesi piyasaya sürülen video kaydı ile El-Kaide'nin kendi gücünü dünyaya gösterip hala iş başında oldukları görüntüsünü vermeyi amaçladığını savundu.

Beyaz Saray'ın video görüntüsü için açıklaması ise, "Bin Ladin'in her zaman için Amerika'yı ve dünyayı kandırmaya yönelik yeni bir girişimi" şeklinde oldu. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik sözcüsü Gordon Johndroe da Almanya ve Danimarka'da terör eylemi hazırlığı içinde iken yakalananlara dikkat çekerek, "Her nerede olurlarsa olsunlar teröristlerle savaşa devam etmemiz gerektiğini gösteriyor bu son olaylar" dedi. İç Güvenlik Bakanlığı sözcüsü Russ Knocke, video kaydının gerçek olup olmadığına yönelik kesin bir açıklamada bulunamayacağını söyledi. Kaset üzerinde çalıştıkları bilgisini veren Knocke, ellerinde yeterli bilgi bulunmadığını dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious