Ladin el-Kaide'deki kontrolünü kaybetti

Ladin el-Kaide'deki kontrolünü kaybetti.11656
  • Giriş : 20.11.2008 / 09:55:00

Hayden, Ladin'in Pakistan'ın kuzey-batısında saklandığını sandıklarını belirterek "Hayatta kalmak için büyük çaba harcıyor" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hayden, Usame bin Ladin'in Pakistan'ın kuzey-batısında aşiretlerin denetimindeki bölgede saklandığını sandıklarını belirterek "Hayatta kalmak için büyük çaba harcıyor" dedi.

El Kaide'yle savaşın bitmekten çok uzak olduğunu belirten CIA Başkanı, 'Usame bin Ladin'i yakalamak CIA'in en öncelikli hedefidir' dedi.

Michael Hayden'a göre, El Kaide bazı kilit üyelerini kaybetmiş olmasına rağmen, örgütün Pakistan'daki üssü, Batı'ya yönelik tehdit oluşturmasında en önemli faktör.

Hayden, El Kaide'nin Afrika ve Orta Doğu'da büyümeye devam ettiğini de kaydetti.

BBC'ye bir mülakat veren Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai de ABD ve Nato'ya yaptığı çağrıda, Pakistan'la iyileşen ilişkileri "terörle savaşta" bir fırsat olarak görmelerini istedi.

Afganistan ve Pakistan arasında ilişkiler yakın geçmişte Pakistan topraklarına sığınan Taleban militanları nedeniyle sık sık gerilimli bir seyir izledi.

Hamid Karzai, Taleban'a karşı savaşın sadece Afganistan'daki yabancı asker sayısını artırmakla kazanılmayacağını; Pakistan'daki Taleban ve El Kaide üslerinin de hedeflenmesi gerektiğini söyledi.

Pakistan topraklarına füze saldırısı: 12 ölü

Sabah saatlerinde ABD'nin pilotsuz bir uçaktan attığı füzenin Afgan sınırı yakınlarında yer alan Pakistan'ın Kuzey Veziristan bölgesinde en az 12 kişinin ölümüne yol açtığı bildirildi.

Hedeflenen bölge Taleban ve El Kaide güçlerinin saklandığı başlıca yerlerden biri olarak biliniyor.

BBC'ye ulaşan bilgilere göre gelecek yıl Afganistan'a 2000 kadar İngiliz askeri daha gönderilmesi düşünülüyor. Halen ülkede 8 bini aşkın İngiliz askeri var.

Ancak BBC'nin düzenlediği bir anket, İngiliz kamuoyunun yüzde 70'inin takviye güç göndermek bir yana Afganistan'dan tümüyle çekilmek istediğini gösterdi.

BBC'nin Taliban sözcüsüyle özel programı

Öte yandan Taleban'ın bir sözcüsü Zabihullah Mücahid dün BBC Dünya Servisi'nde yayınlanan bir programda, dinleyicilerin sorularını yanıtladı.

Ülkenin yarısından fazlasını ellerinde tuttuklarını savunan sözcü, asker takviyesine karşı olduklarını belirtti.

Afganistan'ın ücra bir köşesinden, belki de Pakistan'dan sağlanan hışırtılı bir telefon hattıyla BBC'nin bir saatlik programına konuk olan Taleban sözcüsü, aşırılık yanlısı bir güç olmadıklarını savundu.

Zabihullah Mücaid, ülkedeki tüm yabancı askerler çekilene dek, iktidarı paylaşmaya yönelik formüllere yanaşmayacaklarını söyledi.

Baş kesme "cezalarını" durdurduklarını ve Kandahar'daki kız öğrencilerin üzerine kezzap dökülmesi olayıyla bir ilgileri olmadığını söyleyen Taleban sözcüsü, hatta 2001'de devrildikleri sırada, kızları yeniden eğitime almayı bile düşündüklerini belirtti.

Usame Bin Ladin'in nerede olduğunu bilmediğini söyleyen Zabihullah Mücahid, Taleban lideri Molla Ömer'in ise 'güvenli' diye nitelediği bir yerde tutulduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*