Ladin Pakistan'da iddiasına yalanlama

  • Giriş : 28.02.2007 / 00:00:00

Pakistan, El Kaide'nin lideri Usame Bin Ladin ve yardımcısı Eymen El Zevahiri'nin topraklarında saklandığı yönündeki Amerikan iddiasını yalanladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İçişleri Bakanı Aftab Han Şerpao, ABD'nin yeni Ulusal Güvenlik Direktörü Michael McConnell tarafından gündeme getirilen iddiayla ilgili olarak Associated Press haber ajansına yaptığı açıklamada, iddiayı reddettiklerini belirterek, El Kaide'nin Pakistan'da eğitim kampları olmadığını, Amerikalı yetkililerin bu konuda Pakistanlı makamlarla herhangi bir istihbaratı paylaşmadığını ifade etti.

McConnell, Amerikan Senatosu'nun Silahlı Hizmetler Komitesi'nde yaptığı konuşmada, bin Ladin ve El Zevahiri'nin Pakistan'ın Afganistan sınırı yakınlarındaki bir bölgede saklandığını, ayrıca El Kaide'nin Pakistan'ın aşiretler bölgesinde eğitim kampları kurmaya ve operasyon üssü oluşturmaya çalıştığını söylemişti.

Pakistan'ın terörle savaşta cephe ülkesi olduğunu söyleyen Şerpao, "terörizm belasıyla savaşmak Pakistan'ın çıkarınadır" diye konuştu. Şerpao, Washington'dan bin Ladin ve El Zevahiri ile El Kaide kamplarının nerede olduğu hakkında somut istihbaratlar sunmasını da istedi.

ABD'nin küresel terörle mücadelesine en büyük desteği veren ülkelerden biri olan Pakistan, daha önce de Amerikalı yetkililer tarafından dile getirilen benzer iddiaları reddetmişti.

ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney de önceki gün ziyaret ettiği Pakistan'da Devlet Başkanı Pervez Müşerref ile görüşerek, Afganistan'da bahar aylarıyla birlikte yoğun saldırılarda bulunacaklarını açıklayan El Kaide ve Taliban örgütlerinin olası saldırılarının boşa çıkarılması için yardım talep etmişti.

Müşerref de Cheney'e, Pakistan'ın militanlara karşı elinden gelen her şeyi yaptığını söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious