Ladin'i bulmak için medyumlar devrede

  • Giriş : 24.02.2007 / 00:00:00

Bin Ladin’i arama çalışmaları sürüyor. İngiltere Savunma Bakanlığı’nın, Usame Bin Ladin’in gizlendiği yeri bulmak için medyumlardan medet umduğu ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İngiliz basınında yer alan haberlere göre, İngiltere Savunma Bakanlığı’nın yeni açıklanan gizli belgelerinde, 2002 yılında Bin Ladin’i bulmak için bir parapsikolojik deney yürütüldüğü belirtiliyor.

Gizliliği kaldırılan belgelere göre gönüllülerin, bir zarfın içindeki gizli cisimleri görüp göremediklerinin anlaşılmaya çalışıldığı deneyler yapan bakanlık, olumlu sonuç alınırsa medyumları, Bin Ladin’in gizli üssünü ve Irak’taki kitle imha silahlarının yerini bulmak için kullanmayı planlamış.

Bu amaçla vergi mükelleflerinin 18 bin sterlinini (yaklaşık 49 bin YTL) harcayan bakanlık, ülke savunmasında psişik güçleri kullanmanın pek değeri olmadığı sonucuna vararak, araştırmadan vazgeçmiş.

"12 ünlü medyum çalışmayı reddetmiş"

Belgelerde, İngiltere Savunma Bakanlığı’nın Bin Ladin’in yerini bulmak için önce 12 ünlü medyumu çalıştırmayı denediği, ancak bunlardan ’’ret’’ yanıtı alınca acemi gönüllüleri denemek zorunda kaldığı da belirtiliyor.

Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası çerçevesinde gizliliği kaldırılan belgelere göre, deneylerde içinde bıçak, Rahibe Teresa ve bir Asyalı kişi resimlerinin bulunduğu zarflarda bulunanları bilenlerin oranı yüzde 28.


Ancak deneylerde gizli bir yeri bulmaya çalışan deneklerin büyük bölümü başarısızlığa uğramış, bir tanesi zarfın içindekini tahmin etmeye çalışırken uyuyakalmış.

İngiltere Savunma Bakanlığı yetkilileri ise, vergi mükelleflerinin paralarıyla yürütülmesine karşın gizli deney yürütme kararını savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious