Lagendijk, AK Parti'ye davaya karşı öneride bulundu

Lagendijk, AK Parti'ye davaya karşı öneride bulundu.10125
  • Giriş : 03.04.2008 / 18:17:00

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı Lagendijk, AK Parti'ye açılan davaya tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı Joost Lagendijk, ''AK Parti'nin kapanmasını önlemek lazım. Benim hükümete önerim; tam bir reformlar paketi sunmasıdır. Yeni, medeni, demokratik bir anayasa yapılmalı ki partiler kapatılamasın'' dedi.

AB Bölgeler Komitesi Türkiye ile İlişkiler Çalışma Grubu Toplantısı, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayında başladı.

Lagendijk toplantının ''AB Katılım Müzakereleri'' başlıklı oturumunda yaptığı konuşmada, Türkiye'de 2007'nin Temmuz ayında yapılan seçimlere atıfta bulunarak, AK Parti'nin aldığı oy oranının AB içindeki beklentileri de artırdığını ifade etti.

Joost Lagendijk, ''2003-2004 yıllarının, AB ile Türkiye arasında altın yıllar olduğunu belirterek, ''Bu süreçte Türkiye ile müzakere kararı alındı. Türkiye'de pek çok reform yapıldı. Ancak 2005 ve 2006'da reformlar konusunda bir şey olmadı. Geçen yıl yeniden güçlü bir hükümet seçildi. AB'ye ifade özgürlüğü, Kürt sorunu, yerel idarelere daha fazla hak verilmesi gibi konularda verilen sözler tutulmadı ve geçen Aralık ayından sonra bir hayal kırıklığı başladı'' dedi.

Irak'ın kuzeyine yönelik yapılan sınır ötesi operasyonlara da değinen Lagendijk, ''bu operasyonlardan AB olarak pek mutlu olmadıklarını, ama Türkiye'nin aleyhine de fazla konuşmadıklarını'' söyledi.

Konuşmasında, üniversitelerde başörtüsünün serbest bırakılması konusuna da değinen Lagendijk, AB içinde buna ''Hayır'' diyecek önemli bir çevre bulunmadığını ifade etti. Ancak zamanlamanın kötü olduğunu belirten Lagendijk, ''stratejik hatalar yapıldığını ve Türkiye'de bir gerilim yaratıldığını'' savundu. Ardından da AK Parti hakkında kapatma davası açıldığını anlatan Lagendijk, ''Avrupalıların, oyların yüzde 47'sini alan bir partinin kapatılmak ve başbakanın da 5 yıl politikadan uzak tutulmak istenmesini anlayamadığını'' kaydetti. Türkiye'de son dönemde olup bitenlerin doğurabileceği sonuçların tartışılması gerektiğini söyleyen Lagendijk, ''AK Parti'nin kapanmasını önlemek lazım. Benim hükümete önerim; tam bir reformlar paketi sunmasıdır. Yeni, medeni, demokratik bir anayasa yapılmalı ki partiler kapatılamasın. Yegane çıkış yolu, hükümetin reformları yapıp, vaatlerini yerine getirmesi olacaktır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious