Lagendijk, PKK'ya karşı deklarasyon önerisine karşı!

Lagendijk, PKK'ya karşı deklarasyon önerisine karşı!.9503
  • Giriş : 22.11.2007 / 15:23:00
  • Güncelleme : 22.11.2007 / 15:52:37

PKK'nın terör örgütü olarak kınandığını içeren bir deklarasyon yayınlanmasını istenmişti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Adana Milletvekili Gaye Erbatur, TBMM'de düzenlenen Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Toplantısının ardından, "PKK'nın terör örgütü olarak kınandığını" içeren bir deklarasyon yayınlanmasını istedi. Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk ise bu öneriye, "Ortak bir deklarasyon yayınlama konusunda hazırlık yapmadık ve ben bu işe pek de destek vermiyorum" diyerek karşı çıktı.

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu 58. Toplantısında konuşan Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Lagendijk Türk milletvekillerinin Kuzey Irak ile ilgili yaklaşımlarının ne olduğunu bilmek istediğini söyledi.

Hukuki yaklaşımla bakıldığı zaman, terör sorununun Bağdat hükümetiyle çözülmesi gerektiğinin söylenebileceğini ifade eden Lagendijk, "Ancak Kürt bölgesel yönetimiyle de konuşmanız gerekiyor. Onlarla iletişim kurmak istemiyorsunuz, Bağdat'la kurmak istiyorsunuz. Ancak Kürt bölgesel yönetimi orada hep olacak. Onlarla ilişkileri nasıl kuracaksınız, bunu öğrenmek istiyorum" diye konuştu.

Lagendijk, basına demeçler veren eski komutanların, kendilerinin geçmişte söylediklerinin benzerini söylediklerine dikkati çekti. Lagendijk, "Terör örgütünün Avrupa'daki finansmanı kesilebilir, ancak bu çok kolay değil" dedi.

CHP Adana Milletvekili Gaye Erbatur da, terör sorununun çözümü için öncelikle Irak'taki savaşın sona erdirilmesi gerektiğine işaret ederek, "Iraklı kadınların dramını görmezden gelemeyiz" dedi.

Erbatur, toplantının ardından, PKK'nın terör örgütü olarak kınandığının dünyaya duyurulduğu bir sonuç bildirgesi ve deklarasyon yayınlanmasını istedi.

Lagendijk de toplantıların ardından ortak bir deklarasyon yayınlanması konusunda daha önce kötü deneyimler yaşadıklarını söyledi.

Ortak bir deklarasyon yayınlamak istedikleri zaman bunun görüşmesinin 2 gün sürebildiğine işaret eden Lagendijk, "2 gün sürmesine rağmen sonuç alamadık. Artık bunu bir daha denememeliyiz. Ortak bir deklarasyon yayınlama konusunda hazırlık da yapmadık. Ben bu işe pek de destek vermiyorum. Bu mesaj, toplantının ardından düzenlenecek basın toplantısında verilebilir" şeklinde konuştu.

TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Yaşar Yakış, toplantının sonunda, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonunun bundan sonraki toplantısının, 27-29 Mayıs 2008'de Brüksel ya da Starzbourg'da yapılmasının kararlaştırıldığını açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious