Lagendijk, 'Türkiye AB üyeliğine yakınlaşmakta'

  • Giriş : 04.05.2006 / 00:00:00

Türkiye -AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı Joobt Lagendijk, Türkiye'nin AB'ye üyeliği konusunda ilerleme olduğunu belirterek, "Türkiye AB'ye üyeliğine yaklaşmaktadır" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Açıklama öncesinde ortak bir metin üzerinde mutabakata varılması yönünde tartışmalar yaşandı.

Komisyon toplantısında ortak bir mutabakat metni üzerinde anlaşılmasının zor olduğunu ifade eden Lagendijk, toplantı sonrasında bir basın toplantısında görüşülen konuların açıklanmasını önerdi. Dumanoğlu ise ortak bir mutabakat metninin çalışmanın meyvesi olması açısından önemli olduğunu belirterek, genel konularda bir metin üzerinde anlaşılmasını önerdi. Alman Milletvikili Renate Sommer, ortak bir metin üzerinde anlaşılmasını önemli olduğunu belirterek, eş başkanların komisyon adına açıklamaya yapamayacağını vurguladı. AK Parti İstanbul Milletvekili İnci Özdemir, PKK'nin terör örgütü olduğu konusunda ortak görüş birliği olduğunu ve bunun toplantı sonrasında açıklanabileceğini önerdi. CHP İstanbul Milletvekili Onur Öymen, PKK'nın terör örgütü olduğunu ve Fransa'da Ermeni Soykırımı ile ilgili çıkarılmaya çalışılan yasanın AİHM insan hakları mahkemesi kararına aykırı olduğunu ifade edildiği bir metin hazırlanmasını önerdi. İngiliz Milletvekili Andrew Nicholas Duff ise ortak bir mutabakat metnin hazırlanmasının zor olduğunu, gelecek toplantıda bir metin hazırlanabileceğini belirtti. Tartışmalar sonucunda eş başbakanlar tarafından toplantılarda görüşülen konuların açıklanması kararlaştırıldı.

Lagendijk, komisyon toplantısı sonrasında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyeliği konusunda siyah ve beyazların olmadığını karışık bir resimle karşı karşıya olduklarını söyledi. Lagendijk, ifade özgürlüğü önemli gelişmelerin olduğunu, bazı kişiler hakkında açılan davaların beraatle sonuçlandığını, diğerlerininde sonuçlanmasını umduğunu vurguladı. Türkiye'nin reformlar konusundaki ilerlemesinin kendileri için çok önemli olduğuna işaret Lajendijk, seçime gidildiği için reformların durucağı yönündeki endişelerinin yetkililer tarafından giderildiğini belirtti. Seçime 18 aylık bir sürenin olduğunu vurlayan Lagendijk, Türkiye'nin bu süreyi bekleyerek geçirmeyeceğinin ifade edilmesinin önemini kaydetti.

Lagendijk, komisyon toplantısında Güneydoğu konusunun tartışıldığını ifade etti. Lagendijk, toplantıya katılan üyelerin hepsinde PKK'nin terör örgütü olduğu ve şiddetle bir yere varılmayacağı yönünde fikir birliği olduğunu vurguladı. Şiddet kullanarak hedefe varmının Avrupa Birliği ülkelerinde bir yol olarak kullanılmadığına işaret Lagendijk, Güneydoğu konusunda komisyon üyeleri arasında farklı görüşlerin bulunduğunu söyledi.

Lafendijk, hiç bir Avrupa ülkesinin Türkiye'nin bir gecede değişmesini beklemediğine işaret ederek, "Türkiye'nin içinde bulunduğu karma resimde ilerleme var. Türkiye AB üyeliğine yaklaşmaktadır" dedi.

Dumanoğlu, Türkiye'nin 17 maddede tarama sürecinin başlamasının komisyon üyeleri tarafından takdirle karşılandığına dikkat çekti. Dumanoğlu, Türkiye'nin reformların uygulandığını ve 9. uyum paketinin Meclis tatile girmeden kabul edileceğine işaret etti. Toplantıda PKK'nin terör örgütü olduğu dışında görüş ifade edilmediğini kaydeden Dumanoğlu, Fransa'nın Ermeni soykırımı ile hazırladığı yasaya destek belirten görüşlerin ortaya konulmadığını vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious