Lagendijk: "AB'ye üye olmak istemeyenleri mutlu ettiniz"

Lagendijk:
  • Giriş : 01.04.2008 / 14:23:00

Lagendijk, AKP aleyhine açılan kapatma davasını kabul etmesine hiç şaşırmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Avrupa Birliği Türkiye Karma Parlamento Eşbaşkanı Joost Lagendijk, Anayasa Mahkemesi'nin AK Parti aleyhine açılan kapatma davasını kabul etmesine hiç şaşırmadığını söyledi.

Lagendijk, bu kararın çıkmasının ardından Türkiye'yi AB'ye istemeyenlerin mutlu olduğunu öne sürdü.

Türkiye ve İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nın işbirliği ile düzenlenen "Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılımı süreci" başlıklı Wilton Park konferansına katılan Joost Lagendijk, toplantı çıkışı basın mensuplarının gündemle ilgili sorularını cevapladı. Lagendijk, dün kapatma davasının Anayasa Mahkemesi'nde kabul edilmesinin ardından her hangi bir şaşkınlık yaşamadığı söyleyerek konuşmasına başladı.

Lagendijk, Anayasa Mahkemesi'nin kompozisyonuna bakıldığında kapatma kararının çıkağının belli olduğun altını çizdi. Bu kararın Türkiye açısından iki yönden çok kötü etkileri olacağını da vurgulayan Avrupa Birliği Türkiye Karma Parlamento Eşbaşkanı, "Bu kararla birlikte Türkiye'nin dışarıdaki imajı zarar görebilir. Çünkü ülkenizin AB'ye üye olmasına karşı olanlar şimdi çok mutlu olacaklardır. Bundan sonra ellerinde ekstra argümanlar olacak." diye konuştu.

Önümüzdeki 6-9 ay içerisinden hiç yeni reform olmayacağını, hükümetin bu sürede vaktinin çoğunu muhalefete harcayacağını da belirten Joost Lagendijk, "2007 kayıp olduğu gibi 2008'de kayıp olacak. Bu yine üyeliğe karşı olanlara bir koz olacak. Bu sebeplerden ötürü çok endişeliyim." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious