Lagendijk: 'AKP'nin kapanmasını önlemek lazım'

Lagendijk: 'AKP'nin kapanmasını önlemek lazım' .7182
  • Giriş : 03.04.2008 / 22:45:00

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı Joost Lagendijk, "AK Parti'nin kapanmasını önlemek lazım. Benim hükümete önerim; tam bir reformlar paketi sunmasıdır. Yeni, medeni, demokratik bir anayasa yapılmalı ki partiler kapatılamasın" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AB Bölgeler Komitesi Türkiye ile İlişkiler Çalışma Grubu Toplantısı, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayında başladı.
Lagendijk, toplantının "AB Katılım Müzakereleri" başlıklı oturumunda yaptığı konuşmada, "2003-2004 yıllarının, AB ile Türkiye arasında altın yıllar olduğunu belirterek, "Bu süreçte Türkiye ile müzakere kararı alındı. Türkiye'de pek çok reform yapıldı. Ancak 2005 ve 2006'da reformlar konusunda bir şey olmadı. Geçen yıl yeniden güçlü bir hükümet seçildi. AB'ye ifade özgürlüğü, Kürt sorunu, yerel idarelere daha fazla hak verilmesi gibi konularda verilen sözler tutulmadı ve geçen Aralık ayından sonra bir hayal kırıklığı başladı" dedi.
Üniversitelerde başörtüsünün serbest bırakılması konusuna da değinen Lagendijk, AB içinde buna "Hayır" diyecek önemli bir çevre bulunmadığını ifade etti. Ancak zamanlamanın kötü olduğunu belirten Lagendijk, "stratejik hatalar yapıldığını ve Türkiye'de bir gerilim yaratıldığını" savundu. Ardından da AK Parti hakkında kapatma davası açıldığını anlatan Lagendijk, "Avrupalıların, oyların yüzde 47'sini alan bir partinin kapatılmak ve başbakanın da 5 yıl politikadan uzak tutulmak istenmesini anlayamadığını" kaydetti. Türkiye'de son dönemde olup bitenlerin doğurabileceği sonuçların tartışılması gerektiğini söyleyen Lagendijk, "AK Parti'nin kapanmasını önlemek lazım. Benim hükümete önerim; tam bir reformlar paketi sunmasıdır. Yeni, medeni, demokratik bir anayasa yapılmalı ki partiler kapatılamasın. Yegane çıkış yolu, hükümetin reformları yapıp, vaatlerini yerine getirmesi olacaktır. Böylece AB sürecinde yavaşlayan reformlar yerine gelir. Türkiye'deki liberal ve ilerici güçler de AK Parti ile birlikte çalışmalıdır" dedi.
Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu danışmanlarından Diego Mellado ise son dönemde reformların yavaşlamasından kaynaklanan bir hayal kırıklığının var olduğunu söyledi.
Mellado, "AK Parti'ye kapatma davası, AB'nin endişelerini ciddi bir şekilde artırdı. Bu dava bir fırsat teşkil etmeli ve bir reformlar paketi hazırlanarak uygulamaya konulmalıdır. Bu krizden faydalanalım, reformları yaparak ileri bir adım atalım" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious