Lagendijk de CHP'yi anlamadı

Lagendijk de CHP'yi anlamadı.6594
  • Giriş : 26.11.2008 / 17:43:00
  • Güncelleme : 26.11.2008 / 17:49:17

Lagendijk, CHP'nin türban konusunun üzerine cesaretle gitmesi gerektiğini kaydetti...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

'BAYKAL'IN BU AÇILIMINA ŞAŞIRDIM'

Ankara'da temaslarda bulunan Türkiye-Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk, TBMM'de gazetecilerin sorularını cevapladı. Lagendijk, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın çarşaflı kadınlara parti rozeti takmasına ilişkin tartışmaların hatırlatılması üzerine, Baykal'ın bu açılımının kendisini şaşırttığını söyledi.

Baykal'ın daha önce türban konusunda yaptığı açıklamaları hatırlayınca bu tutumu anlamakta güçlük çektiğini belirten Lagendijk, buna karşın CHP içinde türban konusunda yeni bir politika geliştirilmesini çok olumlu karşıladığını dile getirdi. Lagendijk, CHP'nin bu konunun üzerine cesaretle gitmesi gerektiğini kaydetti. Baykal'ın 'türban ile çarşafın ayrı şeyler' olduğu yönündeki açıklamalarına da değinen Lagendijk, Baykal'ın tersine çarşafın türban kadar masum bir şey olmadığını düşündüğünü ifade etti.

'NE KADAR CİDDİ OLDUĞUNU İLERDE GÖRECEĞİZ'

Çarşafın, kadınların ayaklarına kadar örtündüğü bir kıyafet olduğunu söyleyen Lagendijk, bunu türbanla kıyaslanmayacak ölçüde bir simge olarak gördüğünü ifade etti. Lagendijk, 'Sizce Baykal bu konuda samimi mi?' sorusu üzerine bunu söylemek için çok erken olduğunu dile getirdi. Türkiye'nin seçimlere doğru gittiğine işaret eden Lagendijk, bu açılımın ne kadar ciddi olduğunu önümüzdeki günlerde göreceklerini söyledi.

'GÖRÜŞEMEDİĞİM TEK LİDER BAYKAL'

Lagendijk, “Bunu pozitif bir açılım olarak görmeyi istiyorum” diye konuştu. Baykal'ın randevu talebine cevap vermemesine ilişkin bir soru üzerine ise Lagendijk, görüşemediği tek liderin CHP Genel Başkanı Baykal olduğunu belirterek, “Kendisiyle biraraya gelip bu konuları görüşmek isterdim” dedi. Lagendijk, Baykal'ın kendisine neden randevu vermediğini ise bilmediğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*