Lagendijk sert konuştu

Lagendijk sert konuştu.10125
  • Giriş : 11.02.2008 / 16:42:00

AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Lagendijk, 301'in değiştirilmesi yönünde sabırlarının tükendiğini öne sürerek, "Biz artık, açıklamalar dinlemek istemiyoruz' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davanın 3'ncü duruşması dolayısıyla adliyeye gelen Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk, ''Önemli olan bu olayların arkasındaki insanların da bu mahkemeye dahil edilmesidir'' dedi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmayı izlemeye gelen Lagendijk, duruşmaya ara verilmesinin ardından, adliye bahçesinde bekleyen basın mensuplarına açıklama yaptı. Bu mahkeme sürecinin çok önemli olduğu söyleyen Lagendijk, ''Olayın gerisinde olan herkesin de ortaya çıkması açısından önemlidir. Gerçekten şu anda sorguları sürenler içinde, bu olayın arkasındaki güçlerin ve bunu organize edenlerin de hukukun önünde hesap vermeleri sağlanacaktır'' dedi.

Lagendijk, ''Dink cinayetinin arkasında olduğu tahmin edilen güçlerin ortaya çıkarılmasının, Türkiye'nin hukuk devleti olması açısından oldukça önemli bir gelişme olduğunu'' ifade etti.

''Bu kapsamda 'Ergenekon' soruşturmasının belki önderlik yapabileceğini'' söyleyen Lagendijk, ''Basından ve diğer yerlerden aldığımız haberlere göre, 'Ergenekon' olayında tutuklanan insanlarla Hrant Dink olayının arkasında bulunan insanlar arasında ilişki olduğu tahmin ediliyor. Biz de diyoruz ki; 'Ergenekon' meselesiyle başlayan bilgiler, Hrant Dink ile ilgili olan mahkeme sürecine yansır ve gerçeğin ortaya çıkmasına yardımcı olur. Eğer bu bilgiler ve gerçek ortaya çıkmazsa Türkiye'nin hukuk devleti prestiji üzerinde uluslararası bir yara söz konusu olabilir'' diye konuştu.

Gazetecilerin duruşmanın gidişatıyla ilgili düşüncelerini sorduğu Lagendijk, sorgulamanın hukuksal kurallar içerisinde sürdürüldüğünü belirterek, ''Önemli olan bu olayların arkasındaki insanların da bu mahkemeye dahil edilmesidir'' dedi.

-TCK'NIN 301. MADDESİ-

Lagendijk, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK)301. maddesiyle ilgili de bir şeyler söylemek istediğini belirterek, şunları söyledi: ''Şunu hemen söyleyeyim, Hrant'ın öldürülmesiyle ilgiliydi 301 ve 301 ile ilgili yargılanma süreci. Son aylarda 301'in değiştirilmesi yönünde Türkiye hükümeti ve politik sorumlular tarafından çok açıklamalar yapıldı. Bu konuda samimi olarak söyleyeyim sabrımız artık tükeniyor. Biz artık, açıklamalar dinlemek istemiyoruz. Gerçekten değişiklikler yapılmasını istiyoruz.''

-BAŞÖRTÜSÜ İÇİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ-

Lagendijk, başörtüsü için anayasa değişikliğine ilişkin olarak da, ''Hükümetten, sadece başörtüsü taşıma hürriyeti isteyen genç kızların üniversitedeki durumlarıyla, bu hürriyetle ilgilenmelerini değil, fikir hürriyeti, düşünce hürriyeti isteyen öğrencilerin düşünce serbestliği gerçekleşmesi için adım atmasını istiyoruz'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious