Lagendijk: Türkiye ilerlemede çok yavaş

Lagendijk: Türkiye ilerlemede çok yavaş.10393
  • Giriş : 05.11.2008 / 16:45:00

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk ve AP Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten bugün yayımlanan ilerleme raporunu değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

"Türkiye reformları gerçekleştirmede çok yavaş ve AB Komisyonu'nun raporunda bunu yeterince açık belirtmemesini üzülerek görüyorum" diyen Lagendijk, AB Komisyonunun Türkiye'ye "açık bir uyarıda" bulunması gerektiğini savundu. Lagendijk ayrıca, Türkiye'nin reformları gerçekleştirmemesinin AB üyeliği şansını tehlikeye attığını bildirdi.

Joost Lagendijk, AB Komisyonu'nun ilerleme raporunda Türkiye'nin bölgedeki stratejik öneminin vurgulandığını belirterek, AB'nin Türkiye'nin komşusu Ermenistan'la son dönemde sağlanan ilerlemenin olumlu bir gelişme olduğunu ve bunu memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti. Ancak Türkiye'nin dış politikadaki ilerlemesinin, iç reformların gerçekleştirilmemesi için bahane olmadığını AB'nin açıkça belirtmesi gerektiğini de söyleyen Lagendijk, bu yıl içerisinde yapılan "yetersiz" reformlardan birinin, TCK'nın 301. maddesinde yapılan değişiklik olduğunu savundu.

AP Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten ise, yayımlanan ilerleme raporuyla ilgili, "Türkiye'de geçen sana sağlanan ilerleme çok sınırlı. Geçen sene Türkiye'deki gelişmelere baktığımda, Türk hükümetinin reform sürecini devam ettirme isteğinin olup olmadığı konusunda tereddüt ediyorum" dedi.

Ulusal reformla ilgili bir gelişmenin olmadığına da dikkati çeken AP Türkiye Raportörü, Türk toplumundaki "devam eden kutuplaşmadan" endişe duyduğunu belirtti ve siyasi parti liderlerini diyaloğu sağlamaya çağırdı.

"AP'deki sabırsızlık büyüyor" diyen Oomen-Ruijten, Türkiye'nin entegrasyon sürecine devam etmeye istekli olduğunu gösteren "açık bir işaret" göstermesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*