Lagendijk'den 'Türkiye'ye veda

Lagendijk'den 'Türkiye'ye veda.10950
  • Giriş : 28.11.2008 / 18:09:00

Türkiye - Avrupa Birliği (AB) Karma Parlamento Komisyonu (KPK) Eşbaşkanı Joost Lagendijk, bugün Ankara'da yapılan 60. KPK toplantısıyla komisyonun Türkiye'deki toplantılarına veda etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

KPK Eşbaşkanlığı'nı 7 yıldır yürüten Lagendijk, Nisan ayında Brüksel'de yapılacak komisyon toplantısına da aynı sıfatla son kez katılacak.

Hollandalı siyasetçi yeni dönemde Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aday olmayacağından karma komisyonda görev alamayacak.Türkiye - AB KPK 60. Toplantısı, eşbaşkanlar Yaşar Yakış ve Joost Lagendijk'ın basın toplantısıyla sona erdi. İki gün süren toplantı Meclis Başkanı Köksal Toptan ve Devlet Bakanı Mehmet Şimşek'in konuşmalarıyla başladı. Toplantılarda Türkiye'nin AB'ye üyelik müzakereleri, sosyal politikalar, istihdam, sendikalar, Karadeniz ve Kafkasya'daki gelişmeler ile Türkiye'nin Kafkasya İşbirliği Platformu önerisi tartışıldı.

Türk vatandaşlarının Avrupa ülkelerine girişte karşı karşıya kaldığı vize sorunları ile AB'nin üçüncü ülkelerle imzaladığı serbest ticaret anlaşmalarının Türkiye'yle eşgüdümlü olarak ele alınması da gündeme getirildi. KPK Eşbaşkanı Yaşar Yakış, eşbaşkanlık döneminde yaptığı son derece değerli katkılar için Lagendijk'a Türk parlamentosunun teşekkürlerini iletti. Yakış, Türkiye'yi çok iyi tanıyan, Türkiye'nin sorunlarını çok iyi bilen bir Avrupalı parlamenter olduğu için KPK çalışmalarına somut katkılarda bulunduğunu vurguladı. Lagendijk'ta Yakış'a kendisi hakkındaki nazik açıklamaları için teşekkür ederken, önümüzdeki AP seçimlerinde aday olmayacağını doğruladı.Joost Lagendijk, müzakere sürecinin kalbinin ekonomik ya da stratejik çıkarlar olmadığını bir kez daha vurgulayarak, Avrupa'nın demokratik değerlerinin Türkiye'de yerleşmesi gerektiğini dile getirdi. Lagendijk, son birkaç sene içerisinde reformlar konusunda çok fazla gelişme olmadığını belirterek hükümetten reformlar konusunda daha aktif olmasını talep ettiklerini belirtti.Lagendijk, 1 Mayıs kutlamalarının Taksim Meydanı'da yapılması talebini "Çok sembolik bir konu ama yeni bir sendika yasasının çıkmasından sonra hükümetle sendikalar arasında Taksim Meydanı'nda gösterilere izi verilmesi konusunda bir uzlaşma sağlanacağını düşünüyorum" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*