Lagendijk'in 'AKP kapatılacak' sözlerine yanıt geldi

Lagendijk'in 'AKP kapatılacak' sözlerine yanıt geldi.12771
  • Giriş : 02.05.2008 / 23:52:00

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Lagendijk'in "AK Parti kapatılacak" sözlerine cevap verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye - AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı Joost Lagendijk'in, AK Parti'nin kapatılma davasına ilişkin sözleriyle ilgili, ''Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Ankara'da taşıdığı fonksiyon, sadece parlamentoda bir çoğunluk partisi olmanın ötesindedir. Bunu herkesin dikkatle gözeteceğini umuyorum. Eğer, böyle bir sonuç çıkmazsa o zaman olacakları hep beraber görürüz'' dedi.

Günay, İzmir programı çerçevesinde ziyaret ettiği Tarihi Kemeraltı Esnafları Derneğinin çıkışında gazetecilerin sorusu üzerine, Türkiye - AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı Joost Lagendijk'in, ''AK Parti'nin kapatılacağına ilişkin güçlü işaretler bulunduğunu, ancak kapatma sonrası kurulacak yeni partinin de toplumda büyük sempati toplayacağı'' şeklindeki sözlerini değerlendirdi.

Öncelikle Anayasa Mahkemesi kararının görülmesi gerektiğini ve şu anda parti olarak bu konuda savunmalarını yaparak, herhangi bir yorumda bulunmadan bekleme noktasında olduklarını ifade eden Günay, şunları kaydetti:

''Ben, Anayasa Mahkemesi'nin böyle bir karar vermeyeceğini bekliyorum ve temenni ediyorum. Çünkü, Adalet ve Kalkınma Partisi, Türkiye'de sadece bir siyasal parti değil, Türkiye'nin güvenliğinin de güvencesi. Toplumun her kesiminden ve Türkiye coğrafyasının her yerinden kararlı bir biçimde oy alıyor ve Türkiye'nin umutlarını Ankara'da topluyor. Ne yazık ki, bu kadar yaygın ve derin, Türkiye çapında kabul görmüş, ikinci bir siyasal partimiz şu an için yok. O yüzden Adalet ve Kalkınma Partisi'nin, Ankara'da taşıdığı fonksiyon, sadece parlamentoda bir çoğunluk partisi olmanın ötesindedir. Bunu herkesin dikkatle gözeteceğini umuyorum. Eğer böyle bir sonuç çıkmazsa, o zaman olacakları hep beraber görürüz. Her zaman söylüyoruz, sonuçta halka gidecektir ve sonuçta demokrasilerde halkın dediği olur ve biz o sonucu alkışlarla karşılamaya hazırız.''

Joost Lagendijk: AK Parti kapatılacak, CHP ise felaket

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious