Lagendijk'ten Ergenekon yorumu

Lagendijk'ten Ergenekon yorumu.10950
  • Giriş : 01.07.2008 / 19:49:00

Türkiye-Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk, Ergenekon operasyonu ile Ak Parti kapatma davasının ilintilenmesine karşı çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye-Avrupa Birliği (AB) Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk, Ergenekon operasyonu ile AK Parti kapatma davasının birbirinden bağımsız konular olduğunu ve birbiriyle ilişkindirilmesinin doğru olmadığını söyledi. Lagendijk CİHAN'a verdiği özel röportajda, Türk devletinin artık Ergenekon ve benzeri suç örgütlerinden temizlenmesi gerektiğini söyledi.

Suç örgütlerinin karşı yürütülen operasyonları her zaman desteklediğini ifade eden Lagendijk, "Herkes bu örgütlerin var olduğunu biliyor ama bunlara yargı tarafında dokunulamıyor. Bu örgütler kendilerine dokunulmadan faaliyetlerine devam edebiliyorlar. Bugün kimlerin gözaltına alındığını ve bu kişilerin ne iş yaptığını bilmiyorum ama Ergenekon'un ve diğer suç örgütlerinin üzerine gidilmesinin iyi olduğunu düşüyorum." dedi. Ergenekon operasyonunun daha önce başladığını hatırlatan Lagendijk, operasyonu yürüten savcının net bir iddianame ortaya koymasının zamanının geldiğini vurguladı.

"Bu iddianameyle bugüne kadar yapılan tutuklamaların niçin yapıldığı ve tutuklanan kişilerin Ergenekon'la nasıl bir bağ içerisinde oldukları Türk halkına açık bir şekilde anlatılmalı" diyen Lagendijk, Ergenekon operasyonunu devletin bu ve benzeri suç örgütlerinden temizlemek için yapılan operasyonların bir parçası olarak gördüğünü söyledi. Lagendijk, Ergenekon'un AK Parti ve muhalefet arasında siyasi çekişmenin bir parçası olmaması gerektiğine dikkat çekti.

Avrupa Birliği'nin Türkiye'nin Ergenekon ve benzeri suç örgütlerinin geçmişten gelen kirli ağlarından kurtulması gerektiğine inandığını kaydeden Lagendijk, "Ancak bu yapılırken kesinlikle hukukun üstünlüğü ilkesine göre hareket edilmeli. Buna göre de suçlanan kişiler ve de kamuoyu net bir şekilde kendileri hakkındaki suçlamaları ve tutuklamaların neden yapıldığını bilmeli" dedi.

Ak Parti kapatma davası ve Ergenekon operasyonunun ilişkilendirilmesinin doğru bulmadığını söyleyen Joost Lagendijk, "Türkiye'de her gün bir şey oluyor, her gün özel bir gün. Kapatma davası ayrı bir konu. Ergenekon davası da gerçekten modern Türkiye'nin geçmişin kirlerinden nasıl kurtulması gerektiğine dair bir örnek olmalı. Bunlar birbirinde ayrı iki konudur" dedi. Lagendijk, Türkiye'nin geçmişin bu tip kirlerinden kurtulacağını dair umutlu olduğunu vurgularken, "Umutluyuz ve o yüzden Ergenekon operasyonunun başlamasını çok olumlu bir şekilde karşıladık" şeklinde konuştu.

Bu temizlik operasyonu çerçevesinde Türkiye'nin konunun köklerine kadar gitmesi gerektiğine ve geçmişte bu kirli işlere bulaşmış kişilerin kim olduğuna, hangi üst pozisyonlarda görev aldığına bakmadan tutuklanmaları gerektiğini anlatan Lagendijk, bunları yaparken kesin ve net olarak hukuki bir iddianamenin ortaya konması gerektiğine vurgu yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious