Lahey, Srebrenitza davasında BM'yi yargılamıyor

Lahey, Srebrenitza davasında BM'yi yargılamıyor.15175
  • Giriş : 11.07.2008 / 12:06:00

Bugün Srebrenitsa katliamının 13'üncü yıldönümü... II. Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa'da görülen en büyük etnik kıyım anma törenleriyle bir kez daha hatırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hollanda'nın Lahey bölge mahkemesi ise, Srebrenitza soykırımından kurtulanlar tarafından yakınlarının kaybından kısmen suçlu olduğu gerekçesiyle Birleşmiş Milletler teşkilatına (BM) karşı açılan davada yetkisizlik kararı verdi.

Lahey bölge mahkemesi yaptığı açıklamada, dokunulmazlığı bulunan BM'ye karşı açılan davada karar vermeye yetkisi bulunmadığını belirterek, "Uluslararası hukuk pratiğinde, BM'nin dokunulmazlığı ölçüttür ve buna uyulması gerekir" ifadesini kullandı.

Aralarında katliamdan kurtulmayı başaran 6 bin kişiyi ve eşlerini kaybeden 10 dul kadını temsil eden "Srebrenitza Anneleri" adlı kuruluşun da bulunduğu davacılar, Hollanda ve BM'nin katliamdaki sorumluluğunu kabul etmesini ve tazminat ödemesini istiyor.

Mahkeme, davacıların talebini reddederken, mahkeme masraflarını da ödemelerini istemişti.

Davacıların avukatı Alix Hagedorn, kararı temyiz edeceklerini ve gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) kadar gideceklerini belirterek, "BM'nin soykırım davasında bile sınırsız dokunulmazlıktan faydalanmasını kabul edemeyiz. Eğer AİHM'ye gidersek kazanırız. Bu gerekli. Bu zor ama BM'nin inanılırlığı için gerekli" diye konuştu.

Bugün katliamın yıldönümü

Eski Yugoslavya'daki savaş suçlarını yargılamak için kurulan Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından soykırım olarak nitelenen Srebrenitza katliamında, Boşnak kentindeki 8 bin civarındaki erkek, 11 Temmuz 1995'de Bosnalı Sırp silahlı güçler tarafından katledilmişti.

Srebrenitza'daki Müslüman sivilleri korumakla görevli ve hafif silahları bulunan Hollandalı BM askerleri, kentin Bosnalı Sırpların eline düşmesine engel olamamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*