'Lahit Operasyonun da' 8 kişi tutuklandı

  • Giriş : 27.05.2006 / 00:00:00

Malatya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nün gerçekleştirdiği 'Lahit' isimli operasyonla ilgili 8 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kahramanmaraş'ın Elbistan İlçesi Izgın Belediye Başkanı'nın makam aracında çok sayıda tarihi eser ile hayalet silah olarak bilinen tabanca ele geçirilmiş ve şahıslar çıkadıkları adli mercilerce tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmışlardı. Serbest kalan şahıslar ve olayla ilgisi bulunduğu anlaşılan 2 kişi daha savcının itirazı üzerine tekrar adli merciler önüne çıkarılarak 'Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurmak Tarihi Eser Kaçakçılığı ve Ticareti Yapmak' iddiasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Malatya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinin uzun süredir sürdürdüğü Lahit kod adlı operasyonu kapsamında, topladıkları tarihi eserleri Malatya'da pazarladıkları gerekçesiyle izlenmekte olan şahısların Malatya buluşmasında polis operasyon gerçekleştirmişti.

Izgın Belediyesi'ne ait 46 EC 101 plakalı makam otosunda çok sayıda tarihi eserin yanı sıra, kamuoyunda "hayalet ya da görünmez silah" diye bilinen Glock marka 1 adet 9 mm. çaplı tabanca ile mermileri bulunmuştu.

Polis; Izgın Belediye Başkanı S.A.A.'nın yanı sıra, birlikte olduğu R.Ö., F.İ., S. H. ve R.Y. ve M.Ş. adlı şahıs yakalanmışlardı. Sorgularından sonra 'Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurmak', 'Tarihi Eser Kaçakçılığı ve Ticaretini Yapmak' iddiasıyla 25 Mayıs 2006 günü gönderildikleri adliyece, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmışlardı.

Bu karara, Cumhuriyet Savcılığınca itiraz edilmesi üzerine, ilk etapta yakalanan belediye başkanı ve 5 şahsın yanı sıra T.A. ve Ş.G. adlı şahıslar da, soruşturma kapsamında Cumartesi günü ikinci kez adliyeye çıkarıldı. Şahısların tamamı tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious