Lahmacun hazır gıda reyonuna girdi

Lahmacun hazır gıda reyonuna girdi.18048
  • Giriş : 24.11.2008 / 22:43:00

Kocaeli'de bir işletmeci, lahmacunun hazır gıda olarak kullanılması için seri üretime başladı. -18 derece 7 ay boyunca bozulmadan durabilen lahmacun, Türkiye'de bir ilk olarak 4 dakikada ısıtılarak hazır hale getiriliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dünyada hızla gelişen hazır gıda reyonlarında pizzanın yanında lahmacun da yerini aldı. 30 yıldır lahmacun ve kebap üzerine lokanta işleten Gaziantepli Ahmet Ertosun, Türkiye'de bir ilke imza atarak lahmacunu hazır gıda reyonlarına dahil etti.

Marketlerde hazır olarak pizza, döner, köfte ve benzeri ürünleri gören Ertosun, lahmacunu da bu ürünlere dahil etmek için düşünmeye başladı. İşyerindeki aşçılarla birlikte düşünen lahmacun ustası, bir deneme çalışması yaptı. Kendi işyerindeki fırınlarda pişirdiği lahmacunu -18 derecede saklamaya başladı. 6 ay sonra depodan çıkartılan lahmacun ısıtıldığında tadından, kokusundan ve lezzetinden değişiklik olmadığını görünce seri üretim için çalışmalara başladı. Daha sonra Kocaeli Tarım Müdürlüğü'ne başvurarak üretim için izin istedi. Müdürlüğün 6 ay boyunca ürünü ve üretim yerini incelemesinden sonra onay verildi. Gerekli belgeleri alan Gaziantepli işletmeci, seri üretime başladı. Her bir paketin içinde 5 lahmacun bulunuyor. Büyük ve küçük boylardaki paketlerde lahmacunlar acılı ve acısız olarak da tercih edilebilor.

TÜRKİYE'DEN SONRA AVRUPA'YA AÇILACAK

Ertosunlar ismi ile üretilen lahmacunlar Kocaeli'deki marketlerin hazır gıda reyonlarında yerini almaya başladı. Bunun yanında, okul ve hastane kantinleri, şirketlerin yemek fabrikalarına satışı yapıldı. Anlaşma yapıldıktan sonra Ertosunlar tarafından buralara bir de derin dondurucu veriliyor. Kocaeli'de sistem tam oturtulup ve tanıtımı yapıldıktan sonra Türkiye genelindeki marketlere dağıtımı yapılacak. Daha sonra da işletmeci başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerine açılacak.

'Türkiye'de en çok tüketilen ve sevilen yiyeceklerden olan lahmacun neden hazır gıda raflarında yerini almıyor' diye düşünerek işe başladığını belirten Ertosunlar Lahmacun Salonları Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ertosun, Türkiye'de bir ilki başardıklarını söyledi. Seri üretime yeni başladıklarını açıklayan Ertosun, "Yaptığımız denemede lahmacun 7 ay 10 gün sonra bozuluyor. Buna rağmen biz de son kullanma tarihini 6 ay sonra olarak attık. Vatandaşlar marketlerin reyonlarında istedikleri lahmacun paketini alarak evlerinde fırın veya tavada 4 dakikada ısıtıp yiyebilecekler. Çok basit ve çok ekonomik." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*