Lahmacun makinesi icat etti

  • Giriş : 20.03.2007 / 00:00:00

Türkiye'de yapılmayan makine imaline kendini adayan, ilk yerli traktöre imza atan mühendis İsmail Kaşçı, Almanya'daki bir Türk işadamına lahmacun makinesi yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Adı İsmail Kaşçı, makine yüksek mühendisi. Adapazarı Organize Sanayi Bölgesi'nde Barışsan ve Misan adlı iki şirketi var. Felsefesi, zor işleri yapmak. İTÜ Makine Fakültesi öğrencisiyken Üzeyir Garih'in yanında iş hayatına atıldı. İşleri basit gördüğü için ayrıldı. Üniversite hocasının Renault fabrikasında çalışma teklifini, "memur olmak istemiyorum" diyerek kabul etmedi. Zirai Donatım Kurumu'nda ilk yerli traktör Başak'ı imal etti. Ankara'ya tayini çıkınca istifa etti.

ANAHTAR TESLİM İŞ
Kendi kurduğu şirkette 1980 yılından itibaren anahtar teslim endüstriyel tesisler yapıyor. 6 yem , 1 un, 5 bisküvi fabrikası yapıp teslim etti. Kazakistan, Romanya, Moldova'da bisküvi fabrikası kurdu. Tuz, nişasasta fabrikaları, Çayırova'daki Arçelik'in yanına anahtar teslim Knorr çorba fabrikası yaptı. Kendi ifadesiyle, Türkiye'de bir ilk olarak toz ürünlere vakumlu ambalaj makinesi ve dünyada sadece iki firmanın yapabildiği tam otomatik tereyağı paketleme makinesi imal etti. Kaşçı, şimdi de Almanya'da lahmacun üretip dağıtımını yapan Süleyman Erze adlı Türk işadamı için lahmacun makinesine imza atacak. Makineye hamur girecek, lahmacun olarak çıkacak. Hamuru yufkahaline getirip kalıpta yuvarlak olarak kesecek. Malzemesini koyacak, yayacak sonra fırına sokacak. Piştikten sonra soğutulacak ve paketlemeye gidecek. İstenirse lahmacun dondurucuda saklanmak üzere yarı pişmiş olarak yapılabilecek. Saatte 5-7 bin lahmacun üretecek makine 2.5 ayda teslim edilecek. İsmail Kaşçı, Türkiye'de herkesin yaptığı bir işi hiçbir zaman yapmadığını vurgularken, "Yaptığım makinelerin ya çok büyük özellikleri vardır veya Türkiye'de yapılmayan makinelerdir" dedi.

KAZADA FELÇ OLDU
Şirketin artan başarı temposu, Kaşçı'nın oğlu Barış'ın İTÜ Elektronik son sınıfta okurken 1996 yılında Trafik Kazası geçirmesi ile duraklar. Felç olan Barış'ın tedavisi için bir doktorun tavsiyesiyle İsrail'e gidilir. Savaş tecrübesi nedeniyle ağır yaralanmalarda uzman olan Tel Aviv'deki devlet hastanesinde tedavi gören Barış, tekerlekli sandalye ile de olsa Genel Müdür olarak bugün şirketin yönetimini üstlendi. Üniversite imtihanında en yüksek puan alan ilk 20 içinde ilk tercihine giren Barış, 6 lisan biliyor. İsmail Kaşçı, yeniden projelere eğildiklerini ifade ederek, "Kaza olmasaydı, Osmanlı gibi biz de kendi alanımızda imparatorduk" diyor.

Lahmacunda 1 numara olacak

Lahmacun makinesini sipariş eden Süleyman Erze (67), günlük 5-7 bin lahmacun üretimi kapasitesini katlayacak makine ile sadece Avrupa'nın değil, dünyanın da lahmacunda bir numaralı ismi olacak. 1965 yılında işçi olarak Almanya'ya giden Erze, bu ülkede 27 yıldır lahmacun üretip dağıtıyor. 1999'da ürünlerine dondurulmuş lahmacunu ekleyen Erze, Yunanistan, İspanya, Fransa, Belçika ve Hollanda'ya dağıtım yapıyor. Erze, "Lahmacunda Avrupa'da söz sahibiyiz. Yılda 1.5 milyon adedi aşan lahmacun üretimimiz var. Lahmacuna talep çok fazla. Kapasitemizi artırmak istiyoruz" dedi. Süleyman Erze, makinesinin yatırım maliyetinin 300 bin Euro'yu bulacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious