'Laik cumhuriyet, cumhuriyete ihanettir'

'Laik cumhuriyet, cumhuriyete ihanettir'.12450
  • Giriş : 25.03.2008 / 21:01:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 16:09:00

Katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Eser Karakaş'tan çarpıcı saptamalar...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TRT'de katıldığı bir programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Eser Karakaş, iki noktaya dikkat çekti. 'Laik Cumhuriyet, cumhuriyete ihanettir' diyerek sert bir çıkış yapan Karakaş, cumhuriyetin 4 niteliğine vurgu yaptı: 'Demokrasi, laiklik, hukuk devleti ve sosyal devlet. Sosyal devletin kaynaklarla alakalı olduğunu söyleyen Eser Karakaş, bu 3 nitelik 'demokrasi, laiklik, hukuk devleti' ayrılamaz bir bütünlükte önemli' dedi.

İşte Eser Karakaş'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

- Son zamanlar çok moda, laik cumhuriyet.. Tek başına laik cumhuriyet benim için çok anlam ifade etmiyor. Laik cumhuriyeti savunanlar aynı ölçüde demokratik cumhuriyeti savunmak zorunda... Laik cumhuriyet diye bayrak açarsam demokratik cumhuriyeti dışlayabilirim. O nedenle hukuk devleti matematiksel olarak öne çıkar. Laik cumhuriyette, laiklik olmayabilir. Ama eğer hukuk devleti öne çıkarsa zaten mecburen laik cumhuriyeti savunursunuz. Demokrasinin olmazsa olmazıdır laiklik. Ama tek başına laiklik için demokrasi olmazsa olmaz değildir.

- 27 Nisan'da hukuk devleti ve demokrasiye kurşun sıkıldı. Bir partinin çok üst düzey yöneticileri bunun 'motamo arkasındayız' demiştiler. Bu yönetici 'artık müdahale istiyoruz' demişti. Tüm televizyonlarda da yayınlandı bu. 'Bu böyle gidemez artık müdahale şart' dedi. Nerede savcılar? Bu nedir, 'cumhuriyete karşı kalkışma'dır. Bu çok açıktır. Bu cumhuriyete ihanettir. Cumhuriyete saygı sadece laik cumhuriyete saygı değildir. Onun 3 niteliğine de aynı ölçüde saygı gerektirir.

- Siyasi Partiler Kanunu'nda bir yasa var. 89. madde.. Çok komik bir yasa.. Berbat bir madde.. Korkunç bir şey. Bir siyasi parti kuruyorsunuz. Halka gidiyorsunuz, bana oy verir misiniz diyorum. Ve diyorum ki Diyanet İşleri Başkanlığını vergilerle finanse etmek istemiyorum diyorum. Tak diye kapatıyor Anayasa Mahkemesi...

( Eski Adalet Partisi Hikmet Sami Türk, bu nedenle parti kapatılmadığını savundu ancak Anayasa Hukukçusu Zühtü Arslan, kapatılan partiyi açıkladı ve böyle Türk'ün iddiası da çürümüş oldu. Dİyanet İşlerini programında yer verdiği nedeniyle Özgürlük ve Demokrasi Partisi kapatıldı. )

- Bir kere 8 bin çalışanıyla Dİyanet İşleri Kurumu varken devlet içinde devlete bağlı bu ülkede laiklikten söz edilebilir mi?

MORALHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious