Laik Cumhuriyet’e savaş açtılar! TAKVİM

  • Giriş : 18.05.2006 / 00:00:00

Çirkin oyunda kanlı perde! Danıştay 2. Dairesi’ndeki toplantıyı basan mürteci avukat, hakimlere kurşun yağdırdı: 1 ölü, 4 yaralı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Laik Cumhuriyet’e kurulduğu günden itibaren kin besleyen örümcek kafalılar, son zamanlarda saldırılarını iyice artırmıştı. Laikliği ve Cumhuriyet’i kötüleme kampanyalarından sonuç alamayan karanlık zihniyet, önce Cumhuriyet gazetesine atılan el bombalarıyla şiddet mesajları gönderdi Türkiye Cumhuriyeti’ne.

İki şarjör mermi boşalttı...

İrticacılar dün ise daha ağırını gerçekleştirdi. Alparslan Arslan adlı avukat, türbanı yasaklayan Danıştay 2. Dairesi’ni bastı. Saldırgan, üyelerin üstüne iki şarjör mermi boşalttı. Üye Mustafa Yücel Özbilgin öldü, 2. Daire Başkanı Mustafa Birden’le üyeler Ayla Gönenç, Ayfer Özdemir ve Ahmet Çobanoğlu yaralandı.

_________________________________________

Hepimiz vurulduk

Dün Danıştay’da laik Türkiye Cumhuriyeti’ne kurşun yağdırıldı. Türbana izin vermeyen 2. Daire’nin bir üyesi şehit edildi, 4’ü yaralandı. Bir avukatın gerçekleştirdiği olayda, birçok ihmal ve açık azmettirici var.

Cumhuriyet tarihinde bir ilk

Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir yüksek mahkemenin üyeleri, toplantı sırasında silahlı saldırıya uğradı. ”Okula gidiş gelişte türban takılamayacağı” kararı sonrasında radikal kesimlerin hedefi haline gelen Danıştay, dün kana bulandı. Sabah 09.45’te Danıştay’a gelen İstanbul Barosu avukatlarından Alparslan Aslan, avukat kimliğiyle içeriye girdi. ”Hayalet silah” olarak bilinen Glock marka silahı X-ray cihazında görünmeyen Aslan, Danıştay 2. Dairesi’nin bulunduğu kata çıktı. Sekreteri silahla etkisiz hale getiren Aslan, müzakere salonu olarak kullanılan Başkan Birden’in odasına girdi.

CÜPPEYLE GİRDİ, 13 EL ATEŞ ETTİ

ASLAN, odanın kapısını açtığında, 2’nci Daire üyesi 5 kişi ile yedek hakimin toplantı halinde olduğu gördü. Silahını üyelere yönelten Aslan, peş peşe 13 el ateş etti. Saldırgan, üyelerin baş ve göğüslerine nişan aldı. Bu sırada Daire Başkanı Mustafa Birden dalak ve karaciğerinden, Mustafa Yücel Özbilgin başından yaralandı. Saldırıda üyeler Ayla Gönenç ile Ayfer Özdemir bilek ve dirseklerinden, Tetkik Hakimi Ahmet Çobanoğlu ise yüzünden yaralandı. Diğer üye Kamuran Erbuğa kendisini masanın altına atarak yara almadan kurtuldu.

TEKBİR GETİRDİ

29 yaşındaki saldırgan Alparslan Aslan, tüm üyeleri öldürdüğünü sanarak salondan çıkarken, ”Allahuekber”, ”Biz Allah’ın askerleriyiz”, ”Allah’ın elçisiyiz” diye bağırdı. Saldırgan, Danıştay koridorunda, geldiği yönden dışarı çıkmak istedi. Bu sırada silah sesleri üzerine, görevliler 155 Polis İmdat’ı arayarak yardım istedi. Boğuşma sonrası gözaltına alınan Aslan, Terörle Mücadele Şubesi’ne götürüldü. Saldırgan, ilk ifadesinde, ”türbanı yasakladıkları için, 2. Daire üyelerini hedef aldığını” söyledi.

BİR GÜN ÖNCE KEŞİF YAPMIŞ

SALDIRGANIN bir gün önce Daire Başkanı Birden’in kapısını zorladığı ve keşif yaptığı ortaya çıktı. Aslan’ın Danıştay Binası’nın yanına 34 BE 0126 plakalı Opel Astra marka otomobilini park ettiği anlaşıldı. Otomobil çekiciyle Emniyet’e götürüldü. Otomobilden bazı avukatlık belgeleri ve dava dosyalarının çıktığı bildirildi. Avukat yakalandığında, çantasında 2 adet boş şarjör çıktığı öğrenildi.

HAKİMLERİN TEDAVİSİ SÜRÜYOR

YARALANAN hakimler Hacettepe Hastanesi’ne kaldırıldı. Saldırı sırasında başına kurşun isabet eden Üye Özbilgin, durumu çok ağır olduğu için Beyin Cerrahi Bölümü’nde, Hacettepe Rektörü Tunçalp Özgen başkanlığındaki heyet tarafından ameliyat edildi. Ancak Özbilgin kurtarılamadı. Daire Başkanı Mustafa Birden, üyeler Ayla Gönenç ile Ayfer Özdemir ve Tetkik Hakimi Ahmet Çobanoğlu’nun tedavisine devam ediliyor. Olay yeri inceleme ekipleri, yoğun biçimde çalıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious