'Laik Hukuk ve Laik Eğitim' panelinde argo

'Laik Hukuk ve Laik Eğitim' panelinde argo.14880
  • Giriş : 01.03.2008 / 18:41:00

'Laik Hukuk ve Laik Eğitim' panelinde argo ve hakaret havada uçuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Anayasa Mahkemesi eski başkanı Yekta Güngör Özden, hukuki alanda yine tartışılacak açıklamalarda bulundu. Gündemdeki anayasa tartışmalarına değinen Özden, Anayasa Mahkemesi'nin kararlarının Anayasa ile eşit olduğunu savundu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)'nin Anayasa Mahkemesi'ne taşıdığı üniversitede başörtüsünü serbest bırakan anayasa maddelerinin iptali başvurusunu değerlendiren Prof. Dr. Süheyl Batum ise yüksek mahkemenin anayasa değişikliğini mutlaka, yüzde yüz iptal edeceğini söyledi. 'Niyetimi söylemiyorum' diyen Batum, mahkemenin 1971'den beri verdiği kararların böyle olduğunu savundu. Batum ayrıca, "Anayasa, Anayasa Mahkemesi'nin ondan ne anladığıdır." dedi.

Kadın Kuruluşları Birliği ve Kadın Araştırmaları Derneği'nin düzenlediği "Türban Sarmalında Laik Hukuk ve Laik Eğitim" başlıklı panel İstanbul Teknik Üniversitesi Maçka Kampüsü'nde yapıldı. Kadın Araştırmaları Derneği Başkanı CHP milletvekili Necla Arat, CHP milletvekili Mustafa Gazalcı, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok, Prof. Dr. Süheyl Batum ve Anayasa Mahkemesi eski başkanı Yekta Güngör Özden panele konuşmacı olarak katıldı.

Panele katılan hukukçu konuşmacılar siyasetçilere, liberal aydınlara ve gazetecilere ağır hakaretlerde bulundu. Başörtülülere "bohçabaş" diyen Yekta Güngör Özden, üniversitede başörtüsüne özgürlük getiren Anayasa değişikliğini gerçekleştiren siyasetçiler hakkında "aklıevveller, dalkavuklar, dangalaklar, satılıklar, hainler, asalaklar, salaklar" ifadelerini kullandı. Konuşmasında ağırlıklı olarak hakaret içerikli ifadelere yer veren Özden ayrıca, "Kabadayılık, şirretlik, çirkeflik, terbiyesizlik yapıyorlar televizyonlarda. 'Atatürkçülük dogmadır, anayasadan çıkarılmalıdır' diyerek. Atatürkçülük dogma değil, günden güne gelişmektedir." dedi. Dinleyicilere birleşme çağrısında bulunan Özden, sözlerini şöyle sürdürdü;"Bu ülke hepimizin, karşı tarafın hiçbir şeyi yok, boş teneke gibi ses çıkarıyor. Onların gücü, bizim dağınık olmamızdan, 1 YL'ye rozet alıp kabararak gezmemizden geliyor."

Bahçeşehir Üniversitesi öğretim üyesi Anayasa hukukçusu Prof. Dr. Süheyl Batum da "Laikcanlar" başlıklı yazısı nedeniyle gazeteci Tuğçe Baran'a "salak ve cahil" dedi. Bir dinleyicinin "Cumhuriyet mitingleri işe yaramadı, hiçbir şey yapamadık, moralimiz bozuldu." demesi üzerine Batum, bunun doğru olmadığını, karşı tarafın korktuğunu söyledi. "Cumhuriyet mitingleri siyasal proje haline getirilemedi." diye yakınan Batum, iki partinin bile birleşemediğini belirtti. Anayasa Mahkemesi'nin anayasadan ne anlaşılması gerektiğini yorumlaması gereken tek kurum olduğunu dile getiren Batum, daha da ileri giderek "Anayasa, Anayasa Mahkemesi'nin ondan ne anladığıdır." diye konuştu. Batum'a destek veren Özden de "Anayasa Mahkemesi, anayasayı tefsir konusunda Meclis'in üzerindedir. Mahkemenin kararları Anayasa maddesiyle eşittir." görüşünü bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious