Laikiz, Müslümanız

  • Giriş : 22.09.2006 / 00:00:00

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, “Biz laiklikten taviz vermeyiz, 'Müslümanım' demekten de çekinmeyiz” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ağar, Türkiye'de siyasetin “laiklik ve inançlar” üzerine kutuplaştırıldığını belirterek, “Biz laiklikten taviz vermeyiz, 'Müslümanım' demekten de çekinmeyiz” dedi.


Mehmet Ağar, Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (ANSİAD) Sheraton Voyager Otel'de düzenlenen 13. olağan toplantısına katıldı. Ağar, toplantıda yaptığı, “Türkiye'nin Bugünü ve Yarını” konulu konuşmada, tarihten günümüze Türkiye'nin yönünün hep Batı'ya dönük olduğunu, Türkiye'nin diğer Müslüman ülkelerden farklı olarak demokratik ve laik yapıyı, işleyen parlamentosuyla yaşatmayı başarabildiğini kaydetti.

Ağar, Türkiye'de Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde AB karşıtlığının da geliştiğini belirterek, AB'nin, dünyanın oturmuş, başarılı olmuş bir siyasal entegrasyon projesi olduğunu vurguladı. Ağar, şöyle konuştu:

“AB sürecinde zorluklar olacaktır. Bütün bu zorluklara rağmen bu iş olacak. Çünkü AB'ye ihtiyacımız olduğu kadar AB'nin bize olan ihtiyacını ortaya çıkaran bir anlayışı ortaya çıkarmamız lazım. Burada AB'nin müktesebatını görmezlikten gelip, oradaki 3-5 münasabetsiz dayatmanın belirleyici olduğunu söylemenin faturalarının da milletin önüne çıktığının da görülmesi lazım.”

Toplantıda, ANSİAD üyelerinin sorularını da yanıtlayan Ağar, bir üyenin, ”Sağda birleşme olacak mı?” biçimindeki sorusu üzerine, herkese kapılarının açık olduğunu söyledi.

Türkiye'de siyasetin “laikliği ve inançları arkasına alanlar” diye kutuplaştırıldığını savunan Ağar, “Biz laiklikten taviz vermeyiz, 'Müslümanım' demekten de çekinmeyiz” diye konuştu. Toplantının sonunda ANSİAD Başkanı Hilmi Ünsal, DYP Lideri Ağar'a ANSİAD katılım belgesi verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious