"Laikliğe karşı hiçbir dosyanın YAŞ'a gelmemesi ilginç"

  • Giriş : 05.08.2008 / 16:40:00

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, ''Ordunun büyüklüğü dikkate alındığında laikliğe karşı hiçbir dosyanın Yüksek Askeri Şura'ya (YAŞ) gelmemesi ilginç. Hükümetle Genelkurmay arasında oldukça sıcak bir ilişkinin olduğu kanısındayım'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kılıçdaroğlu, TBMM'de düzenlediği sohbet toplantısında, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Gazetecilerin YAŞ kararlarında, irticai ve bölücü faaliyetler dolayısıyla hiçbir personelin ihraç edilmediğini hatırlatması üzerine Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:
''Hükümetle Genelkurmay arasında oldukça sıcak bir ilişkinin olduğu kanısındayım. Çünkü, tüm ordunun büyüklüğü dikkate alındığında laikliğe karşı hiçbir dosyanın YAŞ'a gelmemesi ilginçtir. Medyada bu konuda belli pazarlıklardan söz edilmektedir. Hatta Sayın Cumhurbaşkanı'nın 'böyle bir dosya gelirse ben YAŞ kararlarını imzalamam' diye bir söylemi internet sitelerine düşmüş vaziyette. İşin ilginç tarafı, emekli olan bir Genelkurmay Başkanına olağanüstü boyutlara ulaşan bir fiyatla özel bir aracın alınmasıdır. Orduya karşı görünüp de Ordu ile aynı süreci yaşayan garip bir yapıyla karşı karşıyayız. Biz 'herhalde ordunun F tipi örgütlenmenin dışında olduğuna dair kesin imareler, kesin bulgular vardır' diye düşünüyoruz. F tipi örgütlenmeyi başarmak isteyenler, AKP süreci içinde ordudan tümüyle temizlenmiş ki yeni bir dosya YAŞ'a gelmemiş oluyor.''

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Çukurambar'da bir milletvekilinin evinde yaptığı görüşmeye ilişkin Anayasa Mahkemesinin yaptığı açıklamanın sorulması üzerine de Kılıçdaroğlu, ''Anayasa Mahkemesinin yaptığı açıklamayı doğru bir açıklama olarak görüyoruz. Sayın Başkan ve üyeler bu toplantıda olmadıklarını ifade ediyorlar'' dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin ''İran Cumhurbaşkanı'nın Türkiye'ye ziyaretinde Anıtkabir'e gitmeyeceği, ziyaretin İstanbul'a kaydırıldığı belirtiliyor. Dışişleri Bakanı da Anıtkabir ziyaretiyle ilgili 'Ufak tefek detaylara girmeyelim ve ziyaretin özüne girelim' dedi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna ise "AKP'nin kendi kafasındaki arka plana ve hedefe uygun bir değişiklik. AKP bu süreçte İran'a teslim olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti'nden bir yetkili nasıl İran'a gittiği zaman, İran hükümetinin ve devletinin koşullarını benimserse, aynı koşulları, aynı protokolü Türkiye Cumhuriyeti için de İran'ın kabul etmesi lazım. Ama İran, AKP hükümetinden güç alarak, onun desteğini alarak, kendi koşullarını Türkiye Cumhuriyeti'ne dayatmıştır ve kabul ettirmiştir. CHP olarak biz bunu içimize sindiremiyoruz" şeklinde yanıtladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*