"Laikliğin evrensel tanımı yoktur"

  • Giriş : 19.05.2008 / 18:40:00

''Türk laikliğinin temelinde din duygularının devlet işlerine ve siyasete karıştırılmaması prensibi vardır'' diyen Sabih Kanadoğlu, kapatma davasıyla ilgili yüksek yargı üzerinde baskı yapıldığını ileri sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kanadoğlu, İzmir'de düzenlenen "21'inci Yüzyılda Türkiye'yi Yaratmak" konulu panelde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin "tam bağımsız, laik, demokratik cumhuriyeti yaşatmak sorunuyla" karşı karşıya olduğunu savundu.

Cumhuriyetin laiklik, ulus devlet ve hukuk üzerine kurulduğunu vurgulayan Kanadoğlu, bu 3 ilkenin herhangi birine dokunulamayacağını belirterek, "Bunların herhangi birini yozlaştırır, sulandırır, hırpalar ve yok etme durumuna getirirseniz, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin temelini sarsarsınız" dedi.

Laikliğin evrensel bir tanımının olmadığını, Türkiye'deki laiklik tanımının yeniden yapılması için dış ülke ve etkenlerin baskıda bulunduğunu ileri süren Kanadoğlu, her ülkenin kendi kültürel, tarihsel, sosyal durumuna göre laiklik ilkesini benimsediğini belirtti.

"Türk laikliğinin temelinde de din duygularının devlet işlerine ve siyasete karıştırılmaması prensibi vardır" diyen kanadoğlu, din ve vicdan özgürlüğünün laikliğin olmazsa olmaz kuralı olduğunu kaydetti.

Meclis'in yeni bir Anayasa yapma yetkisinin olmadığını ileri süren Kanadoğlu, "Bu Anayasa isteği hiç kuşku duymayın bir seçim zaferini, kendi ideolojisine uygun Anayasa yapma hevesini taşıyanların ortaya attığı bir şeydir" dedi.

Kanadoğlu, AK Parti'ye açılan kapatma davasıyla ilgili, yüksek yargı üzerine büyük bir baskı yapıldığını ileri sürdü.

Kanadoğlu, siyasi iktidar için açılan kapatma davasının BM'nin İnsan Hakları Bildirgesi'ne, kişisel ve siyasal haklar sözleşmesine, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne ve Venedik Kriterleri'ne uygun olduğunu savundu.

Mahkeme dışındaki kurumların, kuruluşların, kişilerin Anayasa Mahkemesi'ne saygılı olması gerektiği gibi mahkeme başkanı ve üyelerinin de aynı şekilde saygılı davranması gerektiğini ifade eden Kanadoğlu, Anayasa Mahkemesi Başkanı'na yönelik eleştirilerini dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious