Laikliğin tanımı bellidir

  • Giriş : 06.02.2007 / 00:00:00

Sezer, ’laiklik tanımı’ tartışmalarına sert çıktı!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

* Laiklik dinin devlet işlerine, politikaya ve toplumsal yaşama kesinlikle karıştırılmayacağı, devletin sosyal, ekonomik, siyasal ve hukuksal temel düzeninin kısmen de olsa din kurallarına dayandırılmayacağı düzenin adıdır.

* Laiklik, din ve vicdan özgürlüğü değildir. Laiklik, tüm özgürlüklerin, bu bağlamda din ve vicdan özgürlüğünün de güvencesidir.

* Anayasa’dalaikliğin açıkça tanımı yapılmışken, madde gerekçesinden yola çıkılarak laikliği tanımlamaya çalışmanın ya da ’gerekçedeki tanımı benimsemenin’ hiçbir geçerliliği olamaz ve bu yaklaşımlar Anayasa ile bağdaşmaz.

Başbakan: Laikliği içselleştirdik
Başbakan Erdoğan’ın mesajı şöyle: “Mutlulukla söyleyebilirim ki, milletimiz Cumhuriyetimizin temel niteliklerini benimsemiş, laiklik gibi demokrasi ve hukukun üstünlüğü ilkelerini de içselleştirmiştir. Cumhuriyet değerlerimiz gibi laiklik ilkesini de her türlü gündelik siyasi tartışmaların üstünde tutmaya büyük özen ve dikkat göstermeliyiz.”

TBMM Başkanı Bülent Arınç:
Laiklik; vatandaşlarımıza vicdan, dini inanç ve kanaat özgürlükleri konusunda en büyük güvenceyi sağlamıştır. 5 Şubat 1937 tarihinde anayasa hukukumuza giren laiklik ilkesi ile tüm inançlar teminat altına alınmıştır. Laik düzende herkes, dini inanç ve düşünce özgürlüğüne sahiptir. Bu nedenle laiklik, Türkiye Cumhuriyeti’nin vazgeçilmez ilkeleri arasındadır.

Laiklik tanımı, tartışmalarını Arınç gündeme getirdi. Arınç, Anayasa’nın madde gerekçesindeki, laiklik tanımını şöyle yapmıştı: “Dinsizlik anlamına gelmeyen laiklik, her ferdin istediği inanca sahip olabilmesi, dini inançlarından dolayı diğer vatandaşlardan farklı bir muameleye tâbi kılınmaması anlamına gelir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious