Laiklik, 'adam olmak' demektir

  • Giriş : 10.11.2006 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, katıldığı 'Atatürk'ü Anma' programında Atatürk'ün laiklik ve Avrupa ile ilgili sözlerine hatırlatarak, laiklik vurgusu yaptı; Avrupa Birliği'ni eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanlığı'nda düzenlenen 'Atürk'ü Anma' programında konuşan Sezer, Atatürk'ün çağdaşlaşmanın uygarlaşmanın aydınlanmanın ve uluslaşmanın anahtarının laiklik olduğunun bilincinde olduğunu belirterek, "En kısa söyleyişle, ona göre laiklik, 'adam olmak' demektir." dedi.

Küreselleşme olgusunun artık ulusları ve devletleri birbirine ekonomik düzeneklerle bağımlı kılmakta olduğunu ve sömürgeci güçlerin silahla yapamadıklarını ekonomik yolla gerçekleştirmeyi başardıklarına işaret eden Sezer, "Yüce önderin şu sözleri önemli bir ders niteliğinde: 'Artık vaziyeti düzeltmek için mutlaka Avrupa'dan nasihat almak, bütün işleri Avrupa'nın emellerine göre yapmak, bütün dertleri Avrupa'dan almak gibi bir takım zihniyetler belirdi. Halbuki, hangi İstiklal vardır ki, ecnebilerin, nasihatleriyle, ecnebilerin planlarıyla yükselebilsin?... Tarih, böyle bir hadiseyi kaydetmemiştir' "

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious