Laiklik adam olmaktır

  • Giriş : 11.11.2006 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı Sezer, Atatürk’ü anma toplantısında "O’na göre laiklik adam olmak demektir. 20 yaşında bir yobaz ihtiyar, 70 yaşında idealist ise zindedir" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

DEVLETİN zirvesini buluşturan Atatürk’ü anma toplantısı, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Başbakan Tayyip Erdoğan arasında laiklik ve AB sürecine ilişkin karşılıklı mesajlarına sahne oldu.

Sezer, Atatürk Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’ndaki ’Atatürk’ü Anma Toplantısı’nda, Atatürk’ün uluslaşma, uygarlaşma, çağdaşlaşma ve aydınlanma için herşeyin temeline laikliği yerleştirerek yola çıktığını anımsattı. Sezer, "Çünkü Yüce Önder çağdaşlaşmanın da, uygarlaşmanın da aydınlanmanın da, uluslaşmanın da anahtarının laiklik olduğunun bilincindeydi. En kısa söyleyişiyle, O’na göre laiklik ’adam olmak’ demektir" dedi. Sezer şöyle devam etti:

20 YAŞINDAKİ YOBAZ

Büyük Önder’in ’anladığı gençlik’ kendi deyişiyle ’Bu inkılabın fikirlerini ve ideolojilerini benimseyip gelecek nesillere götürecek’ her yaştaki gençlerdir. Yüce Önder’e göre 20 yaşında bir yobaz ihtiyar, 70 yaşında bir idealist ise zindedir, gençtir.

AB DOKUNDURMASI

Küreselleşme olgusu artık ulusları ve devletleri birbirine ekonomik düzeneklerle bağımlı kılmakta, sömürgeci güçler, silahla yapamadıklarını ekonomik yoldan gerçekleştirmeyi başarmaktadırlar. Oysa Yüce Önder’in şu sözleri önemli bir ders niteliğindedir. Artık vaziyeti düzeltmek için mutlaka Avrupa’dan nasihat almak, bütün işleri Avrupa’nın emellerine göre yapmak, bütün dersleri Avrupa’dan almak gibi bir takım zihniyetler belirdi. Hangi istiklal vardır ki ecnebilerin nasihatleriyle, ecnebilerin planlarıyla yükselebilsin. Tarih böyle bir hadiseyi kaydetmemiştir.

ERDOĞAN’DAN YANIT

Erdoğan ise Sezer’in bu sözlerine yanıt niteliğinde algılanan konuşmasında, şunları söyledi: "Ne mutlu bize ki AB ile katılım müzakerelerine başlamış olan ülkemiz, Cumhuriyetimizin kuruluş ideali olan çağdaşlaşma hedefine bugün her zamankinden daha yakındır. Medeni milletler camiasının saygın bir ülkesi haline gelen Türkiye, AB’nin eşit ve onurlu bir üyesi olma yolunda kararlı adımlarla ilerlemektedir."

MUTABAKAT ÇERÇEVESİ

Atatürk’ün, "Millete efendilik yoktur, millete hizmet vardır" ilkesini şiar edindiklerini belirten Erdoğan, şöyle devam etti: "Cumhuriyet değerlerimizi her türlü gündelik siyasi tartışmanın üzerinde tutarak, ayrıştırıcı değil, birleştirici, milletimizin bütün fertlerini kucaklayan bir mutabakat çerçevesinde muhafaza etmeliyiz."

CUMHURİYETİN DEĞERİ

Erdoğan, Atatürk’ün emanet bıraktığı demokratik, laik, sosyal hukuk devleti olan Cumhuriyetin, bütün değerleriyle yaşatılacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı sıfatıyla son kez

ANITKABİR’deki törene Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, bu sıfatıyla son kez katıldı. Sezer, şeref defterine yazdığı satırlarda da ’Cumhurbaşkanı sıfatıyla son kez geldiğini’ vurguladı. Törende, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, kuvvet komutanları, bakanlar, siyasi parti temsilcileri ile askeri ve mülki erkan da yerini aldı. Sezer yazdıklarını devlet ricaline okudu.

Sezer, Anıtkabir Özel Defteri’ne özetle şöyle yazdı: "Bugün insanlığa umut kaynağı olan, dünyayı derinden etkileyen, tarihte silinmez izler bırakan yüce kişiliğinizle övünüyor, savaşımınız, başarılarınız, evrenselleşen düşünceleriniz ve yıkılmaz eserlerinizle gurur duyuyoruz. Laik cumhuriyetin yaşatılması, ulusumuzun dili, kültürü, tarihi ve saygın kimliğiyle aydınlık yarınlara ulaşması için toplumun tüm kesimleri, sorumluluklarının bilinciyle hareket edecektir. Yüksek anınız önünde ulusça saygı ve gönül borcuyla eğiliyoruz"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious