Laiklik ayrıştırıcı değil, birleştirici olmalı!

  • Giriş : 06.02.2007 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, laikliğin ayrıştırıcı değil, birleştirici olması gerektiğini söyledi. Erdoğan, Anayasa'nın gerekçesindeki laiklik tanımını kabul ettiklerini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AK Parti Grup toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, Anayasa'ya göre Türkiye Cumhuriyeti'nin laik, demokratik ve sosyal bir hukuk devleti olduğunu hatırlatarak, "Mutlulukla söyleyebilirim ki, milletimiz, cumhuriyetimizin temel niteliklerini benimsemiş, laiklik gibi demokratikleşme ve hukukun üstünlüğü ilkelerini özümsemiş ve bir sosyal devlet olma anlayışını da kavramıştır. Bu itibarla bütün değer ve kurumların olduğu gibi cumhuriyetimizin de, demokrasimizin de en büyük güvencesi aziz milletimizdir" diye konuştu.

Laiklik ilkesinin Anayasa'ya girişinin 70. yılının dün olduğunu vurgulayan Başbakan Erdoğan, geçen sürede laiklik ilkesinin farklı inanç ve kültür kesimleri için özgürleştirici bir ilke olarak öneminin daha da anlaşıldığını kaydetti. Laikliği ayrıştırıcı değil, birleştirici bir ilke olarak yaşatıp gelecek kuşaklara aktarmak için laikliğin gündelik siyasi tartışmaların üzerinde tutulması gerektiğini dile getiren Başbakan Erdoğan, "Hükümet olarak bu sorumluluk şuuru içinde cumhuriyetimizi ve demokrasimizi daha da güçlendirmek için çalışacağız. Özellikle partimizin kuruluşunda ifade ettiğimiz gibi, bizler 1982 Anayasası'nın gerekçesinde tanımını bulan laiklik tanımını partimiz olarak benimsemiş ve bunu programımızı içine aynen koymuş bulunuyoruz" diye konuştu.

Cumhuriyeti, demokrasiyi ve laikliği koruyabilmenin yolunun, hukukun üstünlüğü ilkesini yaşatabilmekten geçtiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, hukuk ile kanunun birbirine karıştırılmaması gerektiğini, hukuk devleti ile kanun devletinin birbirinden farklı olduğunu söyledi. Türkiye'yi hukuk devleti olarak görerek insanların hukukunu koruma bilincinde olduklarının altını çizen Başbakan Erdoğan, bu anlayışın, devlete göre milleti öncelikli gören bir anlayış olduğunu kaydetti. Erdoğan, hükümet olarak, "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" prensibini benimsediklerini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious