"Laiklik ve cumhuriyet değerleri etrafında kenetlenelim"

  • Giriş : 03.02.2008 / 13:20:00

Erdoğan, başörtüsüyle ilgili düzenlemenin laikliği hedef aldığını iddia eden kesimlere 'özeleştiri' çağrısı yaptı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Tayyip Erdoğan, başörtüsüyle ilgili düzenlemenin laikliği hedef aldığını iddia eden kesimlere 'özeleştiri' çağrısı yaptı.

Erdoğan, dindarların da herkes kadar laiklik ve cumhuriyet değerlerine bağlı olduklarının altını çizdi. Başı açıklarla örtülüler arasına kimsenin nifak sokamayacağını vurgulayan Erdoğan, "Yaşam biçimini tehdit altında, kendini sosyal baskı altında hissedenlerin en büyük güvencesi laikliktir. Laik sistemin savunucuları olarak bizleriz. Cumhuriyet değerleri etrafında kenetleneceğiz." dedi.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Ticaret Odası'nın düzenlediği meslek eğitim kurslarını bitiren kursiyerlere sertifika dağıtım törenine katılan Başbakan Erdoğan, başörtüsü düzenlemesine yönelik eleştirilere cevap verdi. Sorunu çözmek için bir adım attıklarını anlatan Erdoğan, tek dertlerinin ülkenin normalleşmesini sağlamak olduğunu vurguladı. Erdoğan, bu konudaki istismarın çift yönlü yapıldığının unutulmamasını isterken, başı örtülü, dindar insanların da herkes kadar laiklik ve cumhuriyet değerlerine bağlı olduklarını dile getirdi. Erdoğan, yasağın kaldırılmasıyla Türkiye'nin din devleti olacağını, başı açıkların baskı göreceğini ve toplumun bölüneceğini iddia edenlere şu çağrıyı yaptı: "Eğer görüşlerinizde samimiyseniz, ellerinizi getirin yan yana; başınızı ellerinizin arasına alın ve düşünün. Sizin gibi düşünmeyen ya da sizin gibi giyinmeyen herkesi laiklik ve rejim düşmanı olmakla suçlayarak toplumu asıl siz bölmüş olmuyor musunuz? Muasır medeniyetin üzerinde yükseldiği evrensel değerlerin aksine hak ve özgürlüklerin sadece sizin için geçerli olduğuna inanarak Atatürk'ün çağdaşlaşma hedeflerine, Cumhuriyetimizin temel felsefesine asıl siz ters düşmüş olmuyor musunuz? Muhalefet etmek adına, her sıkıştığınızda cumhuriyet, laiklik ve Atatürk gibi birleştirici ortak değerlerimizi siyasi ihtiyaçlarınıza, ideolojik kavgalarınıza maske yaparak rejimin temellerine asıl zararı siz vermiş olmuyor musunuz?"

Başbakan Erdoğan, konuşmasında "Derslere girmeyiz, üniversitenin kapısına kilit vururuz." diyen akademisyenlere de cevap verdi. Her şeyin hukuk sisteminin özüne uygun olarak işlediğini hatırlatan Başbakan, "Kimsenin 'Ben yasama organını tanımam. Çıkardığı yasaya uymam' deme lüksü yoktur, olamaz." diye konuştu.

Erdoğan, teklifin görüşmeleri sırasında "Oylamada kim şerefli kim namuslu göreceğiz." diyerek Meclis komisyonunu karıştıran CHP milletvekili Canan Arıtman'a da isim vermeden tepki gösterdi. Erdoğan, "Bayan temsilcilerin çirkin yaklaşımları, bir bayana yakışmayan üslupları bir kimliğin ifadesidir. Milletimiz bunları değerlendiriyor." dedi.

'O fotoğrafı' Erdoğan da hatırlattı

Başbakan Erdoğan, Siyaset Akademisi'nin açılışında yaptığı konuşmada ise CHP lideri Baykal'ı hedef aldı. Baykal'a ilk kez Zaman'da yayınlanan başörtülü kadının da bulunduğu seçim afişini hatırlatan Erdoğan, şunları kaydetti: "Partinin toplantılarında aralarında başörtülü hanımları yanına alacaksın. Parti araçlarının üzerine başörtülü bayan fotoğrafları yerleştireceksin. Sonra da çıkıp 'Peygamber yeni mi geldi?' diye soracaksın. Sen ne anlarsın bu işten? Derdin Türkiye'nin normalleşmesine katkıda bulunmak değil. Acaba bu gerilimden bana bir şey gelir mi? Yahu gelmiyor. İkircikli oynama, dürüst ve doğru ol. Ülkenin yakaladığı güzel atmosferi bozma."

Afet Yönetim Merkezi hizmete girdi

Başbakan Tayyip Erdoğan, İstanbul Afet Yönetim Merkezi'nin açılışını dün gerçekleştirdi. Açılışa Erdoğan'ın yanı sıra Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş katıldı.

Afet sonrası kurumlar arası bilgi akışı ve koordinasyonu sağlayacak Afet Yönetim Merkezi, İstanbul Valiliği'nde oluşturuldu. Afet Yönetim Merkezi, Dünya Bankası'ndan alınan 310 milyon Euro'luk kredi ile yapıldı. Merkezde 432 parçadan oluşan 40 metrekarelik dev bir ekran bulunuyor. İstanbul'un çeşitli yerlerinde bulunan 175 kameranın görüntüleri bu ekrana yansıtılabilecek. Açılışta konuşan Başbakan Erdoğan, merkezin kurumlar arası koordinasyonu sağlayacağını belirtti. Felaketler yaşanmadan önce yapılması gereken işler olduğunu belirten Erdoğan, özellikle İstanbul'un çok ciddi tehlike ile karşı karşıya olduğunu dile getirdi. Afet sonrası kargaşa ve düzensizliğin en az seviyeye indirilmesinin önemine dikkat çeken Erdoğan, "Ciddi bir hazırlık yapmak, tedbirleri almak gerekir. Her türlü iletişim olanağına sahip bir koordinasyon merkezinin varlığı şarttır. Bu merkezin yapımında emeği geçenleri kutluyorum." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious