Lale ülkesine lale ihraç ediyoruz!

  • Giriş : 17.07.2006 / 00:00:00

Türkiye'de sadece Adıyaman'da yetiştirilen "Ağlayan Gelin Lalesi" Hollanda'ya ihraç ediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Halk arasında "Adıyaman Lalesi" ve "Ağlayan Gelin" olarak bilinen F. İmperialis ve F. Persica, Adıyaman için önemli bir ihracat kalemi. 1989 yılında kurulan Doğal Çiçek Soğanları Derneği'nin ihracatçı firmalara üretimini tavsiye ettiği bu iki nadide türün doğadan sökülerek ihracatı yasak. Bu nedenle dernek sık sık koruyucu tedbirlere başvurmak zorunda kalıyor. 1999'da Hakkari ve Şırnak illerinden F. İmperialis türü 100 bin adet damızlık soğan üretiminde kullanmak amacıyla söküldüğü için 2000'de ihracatı yasaklandı. İlk kalem ihracat ise, 2002'de Şanlıurfalı bir şirket tarafından gerçekleştirildi.
Gerger'de 15 yıl önce yetiştiriciliğini üstlendiği "Ağlayan Gelin Lalesi"ni şimdi Hollanda'ya ihraç eden Abdulselam Acar, yıllar önce bu işe başladığında bu kadar başarılı olacağını tahmin etmiyormuş. Ağlayan Gelin Lalesi'ni İzmir'e, oradan da Hollanda'ya gönderdiklerini belirten Acar, ürünü kimilerinin çiçek olarak saksıda yetiştirdiğini, kimilerinin ise daha çok çeşitlendirerek kullandığını dile getirdi. Ürünün soğanlarını kökünden sökmenin ölçülerini de anlatan Acar, "Türkçe'de isimleri lale olarak bilinen 2 çeşit vardır. Lalelerin mavi renklisi Latince'de 'Persika', kırmızı olanı da 'İmperyalis' olarak biliniyor. Geçen yıl tanesini 400 bin liradan olmak üzere 50 bin adet soğanı Hollanda'ya gönderdim. Bu sezon fiyatları değişti. Bu yıl Hollanda'ya daha çok ihraç edeceğimizi düşünüyorum" diye konuştu.

Yüksek rakımlı yerlerde yetişen ve yurt dışına ihraç edilen F.imperialis (Ağlayan Gelin) ve F.Persica'nın (Adıyaman lalesi) daha yaygın üretilmesi için çalışmalar sürüyor. Adıyaman'da nadir olarak üretilen Ağlayan Gelin ve Adıyaman Lalesi'nin üretimin artırılması için Sincik Kaymakamlığı ve Adıyaman Tarım Müdürlüğü tarafından 3 dönümlük arazi üzerinde deneme amaçlı üretim yapılmaya başlandı. Adıyaman'da üretilen laleler 3 firma tarafından yurt dışına ihraç ediliyor. Laleler yüksek fiyatlarda alıcı buluyor.

Sincik Kaymakamı Fatih Aksoy, dünya ülkeleri tarafından tercih edilen Ağlayan Gelin ve Adıyaman Lalesi'nin yaygınlaştırılması için iklim şartları uygun olan Sincik'de bir demososyon üretimi gerçekleştirdiklerini belirtti. Adıyaman'da yetişen lalelerin, erken çiçek açtıkları için birçok ülke tarafından tercih edildiğini ifade eden Kaymakam Aksoy, Kasım'da dikimi gerçekleştirilen lalenin Mayıs ayında toplandığını dile getirdi. Sincik'in rakımı ve iklimi uygun olduğu için lale yetiştiriciliğine oradan başladıklarını aktaran Aksoy, kaliteli lale soğanı üretildiği için Adıyamanlı çiftçilerin lale üretimi yapabileceğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious