'Lan' davasında Öncel beraat etti

  • Giriş : 15.06.2006 / 00:00:00

Başbakan ile Mersin'e yaptığı gezi sırasında tartışan ve hakkında Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından devlet büyüklerine hakaret ettiği ve toplum önünde küçük düşürdüğü gerekçesiyle hakkında dava açılan Kemal Öncel, beraat etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Öncel'in devlet büyüklerine hakaret ettiği ve toplum önünde küçük düşürdüğü gerekçesiyle yargılandığı davada, mahkeme heyeti isnad edilen suçun oluşmadığı ve delil yetersizliği nedeniyle beraatına karar verdi.

Beraat kararını sevinçle karşılayan çiftçi Kemal Öncel, adliye çıkışı yaptığı açıklamada davanın çok güzel geçtiğini ve beraatına karar verildiğini söyledi.

Devlet ve yargı bünyesinde çok değerli hakimler ve savcıların bulunduğunu ve bu mahkemenin sonucunun beraat olacağını tahmin ettiğini ifade eden Öncel, "Savcılık makamını devletin hangi makamı olursa olsun doğru bilgilendirmek ile mükelleftir. Yalanlarla hiç kimse hiç bir yere varamaz. Adalet geçte olsa tecelli etti. Ancak bizler belirli seviye de yıprandık'' diye konuştu.

T.C VATANDAŞLIĞINDAN AZLİNİ İSTEDİ

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından ayrılmak istediğini ifade ederken gözlerin dolan ve ağlamamak için kendini tutan Öncel şöyle devam etti: "Ben 1956 doğumluyum. Doğduğum sabah babam rüyasında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü görmüş ve adımı Mustafa Kemal olarak koymuş. Her sabah kalktığımda Atatürk'ün gençliğe hitabesini okurum. Ancak bugün askerlik yaptığım, vergi ödediğim, doğup büyüdüğüm vatan topraklarında yaşamamın sınırın buraya kadar olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle de bugün tarihi itibari ile Türkiye Cumhuriyeti devletinin Başbakanlığına Bakanlar Kurulu'na vatandaşlıktan azledilmem konusunda bir dilekçe yollayacağım. Bu dilekçemi postane yoluyla ileteceğim. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktan her zaman gurur duyuyorum. Ben bu devletin insanıydım. Beni bu noktaya kadar getirebildilerse yazıklar olsun."

Kendisinin yaptığı tek şeyin Başbakan'a soru sorma hakkımı kullanmak olduğunu kaydeden çiftçi Öncel, bu durumdan sonra yaşadığı sürecin kendisini vatandaşlıktan azledilme noktasına getirdiğini söyledi.

Vatan hasreti ile yaşamak istemediğini anlatan Öncel ''Vatandaşlıktan çıkarılmama ilişkin gerekli yazıyı yazdığını bu vatan topraklarında doğan, İstiklal Marşı ve Türk bayrağı aşığı olan, vatan toprağının hasretini çekmek istemeyen bir insanken, bu noktaya gelmesinin üzücü bir durum olduğuna dikkat çekti.

Türkiye Cumhuriyetinin Başkanlık makamına ve Başbakanına saygılı olduğunu ifade eden Öncel, yaşanan olaylardan sonra ailesinin ve kendisinin çok kötü günler yaşadığını söyledi.

AK Parti teşkilatının kendisinin şerefini ayaklar altına aldıracak süreç sonunda artık AK Parti Genel Başkanı'na saygısının bulunmadığını ifade eden Öncel şunları söyledi: Sadece Başbakanlık sıfatına saygı duyuyorum. Tayyip Erdoğan ismini hedef alıyorum. Ancak bu AK Parti Genel Başkanı olan Tayyip Erdoğan'dır. Aldığım tehditler nedeniyle artık bu topraklarda yaşayamaz hale geldim. Ayrıca teröristten kötü bir şekilde bir insanmışım gibi muamele görüyorum. Ben ölümü göze aldım. Ama alınan tehdit devlet güvenlik güçlerini de kullanarak illegal şartlarda var olan grupları da düşünerek benim hayatım da hiç önemli olmadığını anladım.''

Bir gazetecinin, vatandaşlıktan ayrılmanız halinde gitmeyi düşündüğünüz bir yer var mı? Şeklindeki soruya ise Öncel "Bakanlar Kurulu toplanacaktır. Daha sonra ise kararı uygun görecek ve beni azledecektirler. Daha sonra hangi ülkeye gitmeyi uygun görürsem oraya gideceğim'' şeklinde cevap verdi.

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, Başbakan Erdoğan'ın 11 Şubat'ta Mersin ziyaretinde yanına yaklaşarak tartışan Çiftçi Öncel hakkında, ''Ne yüzle buraya geliyorsun?'' ifadesini kamu görevlisine hakaret içerdiği gerekçesiyle 20 Mart Pazartesi günü dava açılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious