Lanet olsun içim(iz)deki Muro sevgisine!

Lanet olsun içim(iz)deki Muro sevgisine!.10687
  • Giriş : 26.04.2008 / 14:27:00

Kurtlar Vadisi Pusu’nun devrimci Muro’su bugünlerde en çok konuşulan isimlerden.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

‘Lanet olsun içimdeki bu insan sevgisine’ gibi ifadeleri dillerden düşmeyen Muro’nun şöhreti, yılların oyuncusu Mustafa Üstündağ’ın sanat geçmişini geride bıraktı.

Okul önünde üç çocuk kavga ediyordu. Ortanca olan küçüğüne ‘Lanet olsun içimdeki bu insan sevgisine.’ diye bağırdı. Belki o çocuk kavgada söyledi; ama neşeli ortamlarda da dillendiriliyor bu türden konuşmalar bugünlerde. “Maalesef en kutsal devrim, ilkelerle, prensiplerle değil; para ile gerçekleştirilebiliyor”, “Bu don ne böyle; masmavi, bundan sonra kimse burjuva donu giymeyecek” ve “Burda Lenin’i saygı ve hayranlıkla anmak durumundayım. Ne diyordu büyük lider: Devrimi halk yığınları değil, profesyonel devrimciler yapacaktır. Yani ben.” de sık kullanılıyor artık. ‘Kim söylüyor?’ demeye gerek yok. Zira bu ifadelerin ‘Kurtlar Vadisi Pusu dizisinin sevilen karakteri Muro’ya (Mustafa Üstündağ) ait olduğunu artık Sağır Sultan bile biliyor. Kurtlar Vadisi Pusu’nun son bölümlerinde bölücü örgütün alt düzey temsilcisi rolündeki Muro, seyircinin gönlünü kazanmayı başardı. Muro’nun son bölümlerdeki hareketleri, en az Memati kadar ilgi çekiyor. Onun ekranda olduğu zaman dilimlerinde reytingler tavan yapıyor. ‘Başkan yardımcım’ dediği Çeto ile muhabbeti, YouTube’da ve diğer internet sitelerinde en çok izlenen video klipler arasına çoktan girdi.

Muro karakteri, Üstündağ’ı en çok arananların liste başı yaparken, ulaşılmaz da oluyor bir yönüyle oyuncu. Röportaj talepleri sırada bekliyor; bazı basın yayın organları ise sadece fotoğrafını ve afişini yayınlamakla yetiniyor Muro’nun. Peki Muro’yu oynayan Mustafa Üstündağ nerelerde? Cevabı basit; dün olduğu gibi aramızda geziyor. Tiyatro sahnesinde, sinema salonunda belki de sokağımızda. Ama bir gerçek var ki; ‘Muro geçmişini çoktan resetlemiş görünüyor.’ Devrimle yatıp burjuvayla kalkan insanlar, Üstündağ’ın önceki projelerini ya da yaptıklarını konuşmuyorlar artık. Çeto’ya ne söylediği, örgüte çektiği rest, dizide kalıp kalmayacağı merak ediliyor sadece.

Gerçekte ise tiyatronun tozunu yutmuş, bir diziden öteki sinema filmine atlamış bir isim Mustafa Üstündağ. 1977’de Mersin’de doğan oyuncu, Müjdat Gezen Sanat Merkezi Tiyatro Bölümü mezunu. Kocaeli Bölge Tiyatrosu, Kartal Sanat İşliği, MSM Oyuncuları sahnelerinde görev aldı. Pervasız Tiyatro ile yoluna devam etti. Tabii ki tiyatro ile sınırlı tutmadı kariyerini. Her ne kadar oyunculuğunu geçtiğimiz yıl atv’de yayınlanan ‘Yersiz Yurtsuz’ dizisinde Ferdi Tayfur’un oğlu rolüyle konuşturmaya başlasa da 12 Eylül’ü konu edinen ‘Zincirbozan’ gibi politik bir filmde Talat’ı başarıyla oynadı. “Zeynep’in Sekiz Günü”nde (2007) ‘kentin kaybolmuşlarından biri’ dediği Ali rolüyle üçkağıtçı bir iz bıraktı izleyicide. ‘Emret Komutanım: Şah Mat’ filminde Sado tiplemesi de çok sevildi oyuncunun. Mustafa Üstündağ ‘Neredesin Firuze’, ‘Yarım Elma’, ‘Aşka Sürgün’, ‘Yolculuk’, ‘Bizim Aile’ ve ‘Yılan Hikayesi’ gibi yaklaşık 15 dizi, 6 film ve 12 tiyatro eserinde görev almasına rağmen fark edilmeyen ender oyunculardan. Ta ki Kurtlar Vadisi Pusu’da rol alana kadar. Muro karakteriyle dizinin tutkunları arasında fenomene dönüşen Üstündağ, “Zeynep’in Sekiz Günü” filminden sonra Şan’ın ikinci filmi “Ali’nin Sekiz Günü”nde de rol almaya hazırlanıyor. Kariyerinde zirveye her geçen gün biraz daha yaklaşan Üstündağ, yönetmen Erden Kıral’ın İzmir Alaçatı’da çekeceği ve Nurgül Yeşilçay’ın başrolünde oynayacağı ‘Vicdan’ filminde de rol alacak. Bu arada ‘Kurtlar Vadisi Pusu’da sevilen oyuncunun nereye geleceği merak konusu. ‘İtirafçı’ diyenler de, ‘ölecek’ diyenler de var. Yapımcıların sevilen bir karakteri öldürmesi zor gibi gözükse de Vadi’de kime ne olacağı belli olmuyor. Unutmadan, devrimci Muro’nun yüzme, at binme, pandomim ve Futbol tutkusu olduğunu biliyor muydunuz?

ZAMAN CUMAERTESİ

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious