Laos'da sigara yasağı geliyor

Laos'da sigara yasağı geliyor.11482
  • Giriş : 15.06.2007 / 13:22:00

Dünyanın en az bilinen Pasifik ülkelerinden biri olan Laos'da sigara reklamlarına yasak geleceği açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, sigara reklamlarının yasaklanması ile alakalı olarak ön hazırlıkların yapıldığını ve başbakanlığa gönderildiğini belirtildi.

Yapılan yeni kanunun başbakan tarafından onaylanması ile televizyon ve gazetelerde sigara reklamları yasaklanacakken, sigara şirketlerininde herhangi bir televizyon programına sponsorluk yapmalarına izin verilmeyecek. Aynı zamanda Futbol sahalarında ve takımların formalarında da sigara reklamlarının yapılmasının yasaklanacağı belirtiliyor.

Laos'un ilk dünya mirası olarak adlandırılan şehri olan Laung Prabang da geçtiğimiz ay içerisinde başlayan kapalı alanlarda sigara içme yasağı ile ilk denemelerin yapıldığını söyleyen yetkililer bu sayede kanunun uygulanma aşamalarını takip ettiklerini vurguladı. Şu anda Laos devletinin ülkede kaç tane sigara kullanıcısının olduğu bilinmezken tüm dünyada 1 milyar civarında sigara kullanıcısı olduğu belirtiliyor ve yıllık ortalama dört milyon insanın siagaraya bağlı gelişen hastalıklardan dolayı öldüğü Dünya sağlık organizasyonu tarafından belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious