Laos'ta Dışişleri Bakanı Lengsavad'ın Başbakan isteniyor

  • Giriş : 30.04.2006 / 00:00:00

Komünist rejimle yönetilen Laos bugün genel seçimlerini gerçekleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Seçimin ardından iki ay içerisinde hükümetin kurulması beklenirken şu anda Başbakanlığa en büyük aday olarak Dışişleri Bakanı Somsavad Lengsavad görünüyor.

Toplam 175 adayın katıldığı seçimlerde 115'inin seçileceği açıklanırken, bu 175 adıyın 43'ü Komünist Parti Merkez Komitesi'nin üyelerinden oluşuyor. Laos'ta genel olarak bakanlıkları bu komüte üyeleri kazanırken çok az oranda bu komüte dışından bakanlıklara gelen oluyor. Bu seneki seçimlere katılan adayların yüzde 25'ine yakınının bayan adaylardan oluştuğunu belirten yetkililer, adayların 19 tanesininde profösör olduğunu açıkladı.

Bu ay başında yapılan partinin kendi içi seçimleri ile Parti Başkanı olan Choummaly Sayasone'nin genel seçimlerin ardından Devlet Başkanı da olması bekleniyor. Başkent Vientiane de oy verdikten sonra sorulan sorulara cevap veren Sayasone, eğer Laos halkı kendisini seçerse göreve hazır olduğunu açıkladı.

Seçimi Cihan muhabirine değerlendiren Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Lengsavad sürecin problemsiz geçeceğini ve seçimin ardından en kısa zamanda hükümetin kurulacağını açıkladı. Milli Eğitim Bakanı Prof. Bougsenkham da seçimlerin en iyi şekilde geçeceğini temenni ettiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious