Laptopu olanlar dikkat!

  • Giriş : 06.10.2006 / 00:00:00

Sony'nin ürettiği dizüstü pillerindeki sorun giderek yayılıyor. Pillerinden dolayı, 'yanma tehlikesi' gerekçesiyle geri çağrılan cihaz sayısı 7.1 milyonu buldu. İşte markalar:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Piller, Türkiye'deki Dell, Apple, Toshiba, Lenovo ve Fujitsu Siemens ürünlerinde de kullanıldı. Firmalar değişime başlayacak.

Japon elektronik devi Sony tarafından üretilen 'dizüstü bilgisayar (laptop) pilleri'nde yaşanan sorun giderek yayılıyor. Sony, daha önce, ürettiği lityum - ion pillerin kısa devre, fazla ısınma ve yanma gibi sorunlara yol açabileceğini açıklamıştı. Bunun üzerine ilk olarak altı hafta önce Dell, 4 milyon 200 bin bilgisayarda sorun olduğunu açıklayarak ürünlerini geri çağırdı ve pillerin değiştirileceğini bildirdi. Laptop pazarının lideri Dell'i, Apple, Toshiba, IBM'i satın alan Çinli Lenovo ve Fujitsu - Siemens izledi.
Apple, 1 milyon 800 bin, Toshiba 340 bin, Lenovo 526 bin, Fujitsu-Siemens de 287 bin laptop pilinin 'hatalı üretim' olduğu gerekçesiyle, yenileriyle değiştirileceğini açıkladı.

Toplam olarak tüm dünyada Sony tarafından üretilen 7 milyon 153 bin laptop pilinin değiştirileceği açıklanmış oldu. Böylelikle şu ana kadar HP ve Sony Vaio dışında tüm büyük üreticilerin, Sony'nin hatalı pillerinden dolayı sorun yaşadığı ortaya çıktı.

Üreticiler: Pilsiz kullanın

Dell, Apple, Toshiba gibi büyük üreticilere bilgisayar pili satan Sony konuyla ilgili detaylı bir açıklama yapmazken, sorun yaşayan firmalar da bundan sonra Sony'den alım yapıp yapmayacaklarına dair henüz bir açıklama yapmadılar.

Öte yandan Sony hisseleri Dell'in geri çağırma duyurusunun ardından bugüne kadar geçen sürede New York borsasında yüzde 17.2 oranında değer kaybetti. Bilgisayar pillerinden kaynaklanan sorunun Sony'nin genel durumunu nasıl etkileyeceği ise analistlerin en çok cevap aradığı soru.

Ayrıca böylesine sorunlar Sony için ilk değil. Sony, 2003 yılında dijital fotoğraf makinelerinin pillerinde sorun yaşarken, geçtiğimiz yıl da 3.6 milyon adet Playstation adaptörünün risk taşıdığını bildirmişti.

Geri çağrılan modeller

Bugüne kadar Dell, Latitude, Inspiron, Precision; Apple firması ibook G4, powerbook G4: Toshiba Satellite, Dynabook; Lenovo Thinkpad, Fujitsu ise Lifebook serisinden pek çok farklı ürününü geri çağırdığını açıkladı.

Üretici firmalar bu olayın ardından kendi internet sitelerinde kullanıcılar için özel bölümler hazırladılar. Kullanıcılar, pillerin arkasındaki kimlik numaralarını bu sayfalardaki formlara girerek bilgisayarlarının tehlike taşıdığı için geri çağrılan piller arasında olup olmadığını öğreniyorlar. Daha sonra bulundukları ülkedeki yetkili şirketler ile irtibata geçmeleri gerekiyor.

Hatalı pil arama rehberi

Dell: www.dellbatteryprogram.com
Apple: https://support.apple.com/ibook_powerbook/batteryexchange
Toshiba: www.bxform.toshiba.com
Lenovo: www.lenovo.com/batteryprogram
Fujitsu: http://www.fujitsu-siemens.com/support/batteryexchange/index.html

Sony de devreye girdi

Sony, Dell'in pilleri geri çağırdığını duyurduğu 15 Ağustos tarihinden altı hafta sonra, 28 Eylül'de kendi bünyesinde de bu pillerle ilgili yenileme çalışmalarını başlattığını bildirdi.

Sony Türkiye ise konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi: "Nadiren görülen, ancak güvenlik ve tüketici memnuniyeti ilkelerine bağlılık adına ve bir önlem olması açısından geri çağrılma kararıyla sonuçlanan arızalanma konusuyla ilgili detaylı açıklamalar, PC üreticileri tarafından yapılıyor. Sony konuyla ilgili olarak, dünyada olduğu gibi Türkiye'de de gerekli önlemleri almaktadır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious