Laptopunuz çalınırsa yapmanız gerekenler

Laptopunuz çalınırsa yapmanız gerekenler.6597
  • Giriş : 11.04.2008 / 18:09:00

Laptopu çalınan bir okuyucu Yahoo’nun teknoloji servisinden yardım istedi. Yahoo uzmanları 5 hayati adımı acilen atmasını istediler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bilal Turhal'ın haberi

Yahoo’nun teknoloji bölümüne başvuran Arash adlı bir okuyucu evinin camını kıran hırsızların laptopunu çaldığını ve şifrelerinin kötü niyetli insanların eline geçmiş olduğundan şüphe ettiğini yazdı.

Arash teknoloji uzmanlarsından acil yardım isteyerek şu notu bıraktı: Tüm alış verişlerimi, bankacılık işlemlerimi ve kişisel haberleşmelerimi yaptığım bilgisayarım çalındı. Muhtemelen komşuların afacan çocukları bu hırsızlığı yaptı. Ancak ele geçirecekleri şifreleri başkalarına satmayacaklarını bilemem. Bana yardım eden. Ne yapmalıyım ?

Yahoo’nun teknoloji editörleri ise Arash’a acilen uygulaması için 5 adım önerdiler:

1) Bilgisayarınız çalınmadan önce tüm alışveriş ve işlemleriniz için bir backup dosyası oluşturmanızı tavsiye ederiz. Ama artık çalındığına göre hatırlayabildiğiniz tüm işlemlerinizin şifrelerini değiştirin. Banka hesaplarına giriş, email, eBay, Amazon gibi login olduğunuz tüm şifreleri değiştirin. Şifre düzelttiğiniz bilgisayarda beni hatırla butouna basmayın.

2) Tüm kredi kartlarınızı iptal ettirerek yenilerini çıkartın. Özellikleri online kullandığınız kartları acilen değiştirin. Sanal kartlarınız varsa onları da kapattırın.

3) Bilgilerinizi kullanarak yeni bir kart çıkarmak isteyebilecek dolandırıcılara karşı bankanızı uyarın. Hesabınızda 90 günlük bir güvenlik alarmı oluşturulacaktır. Şifre kubanı olursanız bu alarmı 7 yıla kadar uzatabilirsiniz.

4) Mutlaka bir polis raporu alın.

5) eBay’a ve online satış yapılan sitelere sık sık girerek laptopunuzu satmaya çalışıp çalışmadıklarını kontrol edin.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious