L'Aquila sallanırsa G-8 Roma'ya taşınacak

L'Aquila sallanırsa G-8 Roma'ya taşınacak.19262
  • Giriş : 06.07.2009 / 13:51:00

İtalya, L'Aquila kentinde 8 Temmuz Çarşamba günü başlayacak G-8 Zirvesi için B planını da hazırladı. Sarsıntıların yaşandığı kentte 4 ve üzeri büyüklükte bir sarsıntı yaşanırsa zirve Roma'ya taşınacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Nisan ayındaki depremin ardından artçı sarsıntıların halen sürdüğü bölgede Richter ölçeğiyle 4 ve üzeri büyüklükte bir sarsıntı yaşanması durumunda zirve Roma'ya taşınacak.

İtalyan yetkililer, L'Aquila'da zirve için tahsis edilen Mali Muhafızlar Kışlası'nın depreme dayanıklı bir bina olduğuna dikkati çektiler. Ancak 8-10 Temmuzdaki zirve sırasında L'Aquila'nın şiddetli bir sarsıntıya sahne olması halinde liderlerin kışladan tahliye edilerek toplantının Roma'daki Polis Yüksek Okulu'nda sürdürüleceği belirtildi.

B planı, deprem anında liderlerin ve heyetlerin, olası bir sarsıntı durumunda, kışlada hazır tutulan çadırlara alınmasını öngörüyor. Liderler çadırlarda beklerken itfaiye ekipleri ise binanın sarsıntıdan zarar görüp görmediğini saptayacak. Olası sarsıntı sonrasında toplantıya L'Aquila'da devam edilmemesi katılımcı ülkelerle istişare neticesinde kararlaştırılacak. Toplantıyı L'Aquila'da sürdürme konusunda kuşkuların gözlenmesi durumunda, liderler ve heyetler helikopterlerle Roma'ya nakledilecek.

Çarşamba günü başlayacak zirvede, G-8 liderlerinin yanı sıra AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve AB Dönem Başkanı sıfatıyla İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt de hazır bulunacak. Zirve, perşembe gününden itibaren ise genişletilmiş olarak devam edecek.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da zirve çalışmalarına katılmak üzere perşembe günü İtalya'ya gelmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*