Laricani: ABD ile ilişkiler lafla düzelmez

Laricani: ABD ile ilişkiler lafla düzelmez.10938
  • Giriş : 26.03.2009 / 11:21:00

İran Meclis Başkanı Ali Laricani, ABD ile ilişkilerin hemen çözülemeyecek kadar çok çeşitli ve karmaşık olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İran'ın resmi haber ajansı İRNA'nın bildirdiğine göre, Laricani gayri resmi ziyaret için bulunduğu Irak'ta, ABD-İran ilişkileri ile ABD Başkanı Obama'nın "yeni yıl mesajını" değerlendirdi.

Laricani, iki ülke ilişkilerinin farklı boyutları olduğunu, sorunların aceleye getirilmeden araştırılması gerektiğini belirtti.

ABD Başkanı Barack Obama'nın, İran halkına hitaben Farsça, "Yeni yılınız ve Nevruz Bayramınız kutlu olsun" şeklindeki tebrik mesajını da değerlendiren Laricani, "İran ve ABD arasındaki sorunlar duygusal değil ki, lafla ve yeni yılı kutlamakla hallolsun" dedi.

Laricani, daha önce yaptığı bir açıklamada, yeni Beyaz Saray yönetiminin "değişim" vaadini hayata geçirmesini ve ilişkileri düzeltme konusunda "somut adımlar" atması gerektiğini belirtmişti.

ABD'nin Tahran'daki Büyükelçiliğinde görevli 52 Amerikalının, 4 Kasım 1979-21 Ocak 1981 tarihleri arasında 444 gün rehin tutulması iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kesilmesine neden olmuştu.

Tahran ve Washington yönetimleri arasında yaklaşık 30 yıldır doğrudan diplomatik ilişki bulunmuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*