Lastik sektöründe greve doğru

  • Giriş : 19.05.2006 / 00:00:00

Türk Pirelli, Brisa ile İzmit ve Adapazarı'ndaki kurulu Goodyear işyerlerinde, anlaşma sağlanamaması halinde yaklaşık 3 bin 300 işçinin 22 Mayıs Pazartesi günü greve çıkacağı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bunun üzerine 28 Nisan 2006 tarihinde dört işyeri için grev kararı alan Lastik-İş Sendikası, grev kararının alındığı tarihten 10 Mayıs Çarşamba gününe kadar geçen sürede işverenlerce toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde sonuçlandıracak bir adım atılmadığını iddia ederek, 22 Mayıs Pazartesi günü grev kararının uygulanmasına karar verdi.

''İŞVERENLERCE OLUMLU ADIM ATILMADI''

Lastik-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Hasan Hüseyin Çakar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 3 bin 500 işçiyi kapsayan ve 2 gün sonra uygulamaya konulacak grev için her türlü hazırlıkların tamamlandığını söyledi.

Greve zorunlu olarak 4 işyerinde yaklaşık 200 işçinin katılmayacağını ifade eden Çakar, şunları kaydetti:

''Sendikamızın uzlaşma yönündeki açık çağrısına ve olumlu davranışlarına karşın, işverenlerce bugüne kadar olumlu adım atılmadı. Sendikamız, toplu iş sözleşmesinin, kazanılmış hakları koruyan ve makul artışlar içeren bir çerçeve içinde bağıtlanması için elinden geleni yapmaya hazırdır. Biz, grev meraklısı değiliz, kırmızı çizgimiz belli, görüşmelere hazırız. Bizim derdimiz çalışmak. Greve zorunlu olduğu için çıkılacak.''

Çakar, 1 Ocak 2006'dan itibaren 2 yıl süreyle geçerli olacak sözleşmenin ilk altı ayında yüzde 12, sonraki altı aylık dönemlerde de enflasyon oranının bir buçuk katı oranında ücret artışı talep ettiklerini sözlerine ekledi.

Lastik sektöründe 1990, 2000, 2002 ve 2004 yıllarında Lastik-İş Sendikasınca alınan grev kararları Bakanlar Kurulunca ertelenmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious