Latife Hanım 10 Kasım'da neler hissetti?

  • Giriş : 08.05.2006 / 00:00:00

Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanan 'Cumhurbaşkanlığı Tarihi' adlı kitapta, Latife Hanım'ın İnönü'ye yazdığı mektubun tam metni var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

2 yıl, 6 ay, 4 gün birlikte yaşadılar. 25 Ağustos 1925 günü, Latife Hanım "Latife Gazi Mustafa Kemal" olarak çıktığı İzmir'e, tekrar "Latife Uşaklıgil" olarak döndü.
10 Kasım 1938'de Atatürk saat 9'u 5 geçe hayata gözlerini yumarken, 2.5 yıllık hayat arkadaşı Latife Hanım'ın göğsüne de adeta bir hançer saplandı. Latife Hanım'ın o günkü duygularını satır satır anlatan bir mektup, Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanan "Cumhurbaşkanlığı Tarihi" adlı kitapta gözler önüne serildi. Latife Hanım'ın, 11 Kasım 1938 günü Bern'deki bir hastane odasından Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'ye yazdığı mektubun tam metni şöyle:
"Reis-i cumhur General İsmet İnönü/Ankara
Çok aziz ve muhterem Şefim,
Bu sabah, aylardan beri yattığım bir hastahane odasında, mutad üzere gelen gazeteleri görünce beynimden vurulmuşa döndüm.
On üç senedir çektiğim azabı bütün vicdanıyla tartmış, beni her suretle korumuş olan zatı devletinizin, bu büyük felaketle ne kadar sarsıldığımı tahmin buyuracağına eminim.
Şu anda, beni, millet ve memleket adına müteselli eden, O'nun taşıdığı ağır mesuliyetin sizin omuzlarınıza yüklenmiş olmasıdır.
Size ne derin bir samimiyetle hitabettiğimi bilirsiniz. Bütün merbutiyetimle daima muvaffakiyet, sıhhat ve uzun ömür dilerken, bu kanatları kırık ve hasta kızınızı şefkat ve himayenizden mahrum etmemenizi rica eder, mübarek ellerinizden öperim.
Latife...
Adres: F. Sadık Lindenhofspital Bern-Suisse"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious